AZARBEYCAN MECLİSİ'NDEN DÜNYAYA ACİL ÇAĞRI... Ermenistan'ın Kışkırtıcı Politikas

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 25 Temmuz 2020)

AZARBEYCAN PARLAMENTOSU BAŞKAN YARDIMCISINDAN DÜNYAYA ÇAĞRI:

„Ermenistanın, Kışkırtıcı Politikasını Artık Görün“

Azerbeycan ile komşu Ermenistan arasında yıllardır süregelen Karabağ işgali sorunu sürerken, iki ülkenin sınırında geçtiğimiz günlerde patlak veren yeni çatışmaların, bölgede küçük bir kıvılcımdan büyük bir ateşe dönüşmesinden kaygı duyuluyor.

Taraflar birbirini suçlarken, Alman basını üzerinden dünyaya bir çağrıda bulunan Azerbeycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Adil Aliyev : „Bizim tek isteğimiz barışçıl yollardan uzlaşmazlığa çözüm bulabilmektir“ görüşünü savundu.

Gazetemize de gönderilen bu söyleşide, Adil Aliyev, iki ülke arasında 2006’dan bu yana herhangi büyük bir olayın yaşanmadığına işaret ederek, son çatışmalardan Erivan’ı sorumlu tuttu.

Adil Aliyev, son çatışmaların 12 Temmuz’da Ermeni askerlerinin top atışıyla başladığını ve bombalanan bölgenin iki devlet arasında sorun teşkil etmediğini, Azarbeycan’ı kışkırtmayı hedeflediğini öne sürdü.

Ermenistan’ın bu saldırı ile uluslararası anlaşmaları ve yükümlülüğünü hiçe saydığını kaydetti ve 1992 yılından beri Azerbaycan’a ait toprakların Ermeni işgali altında olduğunu, binlerce insanın yaşamını yitirdiğini ve milyonlarca kişinin ise, adeta rehin tutulduğunu vurguladı.

Ordusunun gücüne inanmakla birlikte hiçbir provokasyona gelmeyeceklerini ve meseleye barışçıl yollardan çözümden yana olduklarını ifade eden Adil Aliyev: „Ermeni Hükümetinin saldırgan politikası yıllardır maalesef değişmiyor ve sürekli biçimde kışkırtıcılık yapıyor. Dünyanın, Ermenistan’ın bu provakasyonunun farkında olduğuna inanıyoruz.“ diye konuştu.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 25 Temmuz 2020)

HABERLER