AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ATATÜRK KÜLTÜR EVİ KÖLN’DE AÇILDI

 
Almanya‘nın Köln şehrinde, Avrupa‘nın en büyük Atatürk Kültür Evi özel bir törenle hizmete girdi.
 
Açılışa Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes’in yanısıra, Atatürk evi üyeleri, çeşitli derneklerden yöneticiler, 1000’in üzerinde yurttaşımızın katıldı. Çocuk korosu ve kadınlar topluluğunun sahne aldığı açılışa yoğun ilgi vardı.
 
Atatürk’ün, ‘‘ Fikirler ve Devrimler sanatla yayılır‘‘ sözünden esinlenerek hazırlanan, Atatürk Kültür Evi, 550 metrekarelik bir alanda 3 kattan oluşuyor. Bu büyük teseste kafeterya, kütüphane, tüm ihtiyaçları karşılayabilecek büyüklükteki salon olanakları da bulunuyor.
 
Dernek bünyesinde Atatürk konulu farklı faaliyetlerin yanısıra, sosyal ve toplumsal boyutlu projeler de yaşama geçecek. Edinilen bilgilere göre bu merkezde, Türkçe, Almanca gibi lisan kursları, müzik, çocuk ve yetişkinler için koro, tiyatro kursları ile sanatsal ve kültürel alanda 14 farklı faliyet planlanıyor.
 
Atatürk Kültür Evi’nin Başkanı Alper İnci, açış konuşmasında özetle şunları dile getirdi:
 
‘‘...İki sene önce kurulmuş olan derneğimiz hızla büyümeye devam ediyor. Köln ve çevresi hatta başka şehirlerden bizleri destekleyen üyelerimizin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sadece iki yıl gibi kısa bir sürede 300 üyeye ulaştık. Bulunduğumuz dernek binamızın yeterli olmamasından dolayı yeni ve ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek büyüklük ve nitelikte bir dernek binasını uzun zamandır aramaktaydık ve yaklaşık 550 metrekare büyüklüğünde tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir kültür merkezimizin açılışını gerçekleştirdik. Burada herşey özveri ve itinayla hazırlandı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız güç ve üyelerimizin desteği ile yeni dernek binamızın açılışını gerçekleştirdik. Yüreği, Vatan, Cumhuriyet ve Atatürk aşkıyla çarpan, Türkçe’yi, sanatsal ve kültürel değerlerimizi hayatının bir parçası olarak gören tüm yurttaşlarımıza ve burada büyüyen çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkarak onları çağdaş ve uygar bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendilerini biraz daha geliştirmelerine destek olacağız..“
 
T.C. Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes ise. Atatürk Evi’nin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
„... Bu anlamlı projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Toplumumuzun buradaki varlığını sürdürebilmesi, dilimizin, kültürümüzün, yeni nesillere aktarılabilmesi için bu türlü merkezlerimiz çok önemlidir. Kendi değerlerimizi, kültürümüzü, sanatla ve kültür dokulu etkinliklerle yaşatabiliriz. Özellikle Türkçe’yi yeni nesillere öğretemezsek, burada büyüyen gençlerimizin Türkiye ile bağları kopacaktır. Bu faaliyetlerin temelinde gönüllülük ve fedakarlık var. T.C. Başkonsolosu olarak her zaman yanınızdayız. Elimizden geldiğince, sizlere her zaman desteğimizi sürdüreceğiz...“
 
(Haber: Mehmet Özaydın / Köln)
Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 23 Nisan 2018)
HABERLER