AVRUPA'DAKİ KÜRT DERNEKLERİ 18 MART'TA BÜYÜK NEVROZ İÇİN FRANKFURT'TA BULUŞUYOR

 

Yaklaşan Nevroz kutlaması bağlamında, Frankfurt 18 Mart Cumartesi günü olağanüstü bir güne hazırlanıyor.


Alman medyasında yer alan haberlere göre, merkezi Köln şehrinde olan ve ülke genelinde Kürt dernekleri bir çatı altında toplayan NAV-DEM e.V. adlı teşkilatın ev sahipliği yapacağı „Frankfurt 2017 Nowroz“ adlı büyük yürüyüşe, komşu ülkelerden de gelecek katılımlar ile, katılımın 30 bin kişiyi bulacağı tahmin ediliyor.


Hessen eyalet polisi, geniş güvenlik önlemleri hazırlarken, Frankfurt’un yanısıra, komşu bölgelerden de takviye güvenlik güçleri de, yürüyüş ve mitingi yakın takibe almaya hazırlanıyor.


Cumartesi günü saat 10’da başlayacağı haber verilen yürüyüş, Frankfurt’un iki farklı noktasında başlayacak ve gruplar şehrin kalbi olan ve çok sayıda Türk esnafın da yer aldığı ana tren garı bölgesindeki Kaiserstrasse adlı güzergahtan geçecek.


Polis bu bölgelerde geniş güvenlik önlemleri almaya iki gün öncesinden başladığını belirten Alman medyası, yürüyüşçü Kürt grupların Europaalle adlı meydanda buluşacağını yazıyor.

Gösteriler bağlamında şehrin ana ulaşım yollarında da geniş kapsamlı değişiklik yapılacak. Bu bağlamda, kentin birçok bölgesinde trafik kargaşası da bekleniyor.


Edinilen bilgiye göre, çeşitli Kürt müzik ve gösteri gruplarının sunumlarının yanısıra, konuşmalar da miting alanında yapılacak.


Konuşmacılar arasında PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, KNK Eşbaşkanı Rebwar Rashed, HDK Sözcüsü Ertugrul Kürkçü, HDP üyüsi Mülkiye Birtane ve bir dizi konuk Alman politikacı ve konuşmacı da bulunuyor.


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 17 Mart 2017)

HABERLER