AVRUPA ÜLKELERİNDE SİYASİ HAREKETLİLİK VAR

AVRUPA’DAN HABERLER:

 

İSPANYA’DA AYRILIKÇI KATALAN TOPLUMU ÇÖZÜM ARIYOR

İspanya’nın zengin bölgesi olarak tanınan Katalan Özerk Bölgesi’nin Madrid’ten tamamen ayrılıp, yeni bir devlet kurma çabasından kaynaklanan gerilim sürüyor.

Madrid Merkez Yönetimi Başbakanı Mariano Rajoy, Barcelona’daki özerk yönetim hakkının kaldırabileceği yönünde tehdit savururken, Katalan yönetimi Başbakanı Carles Puigdemont ise, bağımsızlık kararının geçici bir süre askıya alındığını duyurdu.

Katalan halkı ise, gerilimin kanlı çatışmaya dönüşmeden, barışçıl bir uzlaşı arayışında. Bu arada, Katalan bölgesinin, zengin ekonomik altyapısından ötürü Madrid’e gelir aktarımını dondurmaya çalışması ise, yeni bir gerilim noktası oluşturdu.

ALMANYA’DA FEDERAL HÜKÜMET ARAYIŞI SÜRÜYOR

Almanya’da 24 Eylül'de yapılan ve aşırı sağ söylemleriyle çıkış yapan AfD - Almanya İçin Alternatif Parti’nin zaferiyle sonuçlanan federal seçimlerin ardından yeni hükümet oluşumuna yönelik çalışmalar hala sürüyor.

Mevcut Başbakan Angela Merkel, kardeş parti CSU - Hıristiyan Sosyal Birliği’nin yanısıra, olası koalisyon ortakları Yeşiller ve Liberal Parti ile de görüşmelere devam ediyor.

Bu koalisyonun önündeki en büyük engel olarak, Yeşiller ile Liberaller arasında bazı temel konularda uzlaşmaz çelişki gibi görülen kimi sorunların aşıldığı da söyleniyor.

Anımsanacağı gibi halen Angela Merkel başkanlığındaki hükümette büyük koalisyon ortağı olan Sosyal Demokratlar SPD, yeni dönemde ana muhalefet partisi olarak çalışacağını 24 Eylül akşamı duyurmuştu.

 

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE KAZANAN YERLİ „DONALD TRUMP“ BABİS OLDU

Çek Cumhuriyeti’nde hafta sonu yapılan seçimleri, popülist söylemleriyle tanınan milyarder politikacı Andrej Babis kazandı.

Çek toplumunda „bizim Donald Trump“ diye tanımlanan Babis, daha önce de bir süre Maliye Bakanlığı yapmıştı.

Bir ülkeyi „şirket gibi yönetmenin doğru olduğunu“ savunan Babis ve partisi „ANO“ (Evet) seçimde oyların 29,6’sını aldı.

Hükümette olan Sosyal Demokrat Parti ise, ülke ekonomisinin iyi gitmesine rağmen, yüzde 20,5 oy oranından, yüzde 7,3'e düşmesi, siyasi platformda „büyük deprem“ olarak tanımlandı.

Bu arada Çek polisi, seçim kazanan bir siyasi parti lideri hakkında ilk kez soruşturmasını sürdürüyor.

Babis, AB subvansiyonlarındaki usulsüz uygulamalarıyla suçlanıyor.

Bu seçim sonucu üzerine, Çek Cumhuriyeti’nde büyük şaşkınlık yaşanıyor.

 

BM ALMANYA’NIN MÜLTECİLER PROGRAMINDAN PEK MEMNUN DEĞİL

Birleşmiş Milletler, Almanya’nın mülteciler politikasının yetersiz olduğunu belirerek, mevcut uygulamadan memnun olmadığını açıkladı.

BM Mülteciler Komisyonu açıklamasında, Almanya’nın daha fazla mülteci kabul etmesini, toplumsal uyumu artıracak daha kapsamlı projelerin finanse edilmesi isteniyor.

Bu açıklamada ayrıca, siyasi kuruluşların, mülteciler konusunda, kamuoyuna yönelik daha fazla aydınlatma ve tolerans duygusu aşılayacak çalışmalara ağırlık verilmesi isteniyor.

 

ALMAN ORDUSUNDA 200 NEONAZİ

Alman ordusunda değişik görevlerde bulunan 200 aşırı sağcı asker, ülkede yeni bir tartışmayı başlattı.

Alman Askeri İstihbarat Teşkilatı’nın (MAD) raporunda, orduya sızma sürecinin 2008 yılında gözlendiği belirtiliyor ve bugüne kadar önemli tesbit ve bulgulara ulaşıldığı söyleniyor.

İTALYA’DA KUZEYİN AYRILIK RÜYASI

İspanya gibi, İtalya da yıllanmış bir ayrılık ruhuyla meşgul oluyor.

Zengin kuzey bölgesinin, Roma yönetiminden ayrılma isteği, sözkonusu bölgede bulunan yerel yönetimlerin aldıkları referandum kararları ile, yeniden ülke gündemine oturdu.

MALTA’DA GAZETECİNİN ÖLDÜRÜLMESİNE BÜYÜK TEPKİ

Malta’da geçen hafta öldürülen kadın gazeteciye yönelik suikast, başkent Valletta’da büyük bir gösteri ile protesto edildi.

Göstericiler, bu cinayetin arkasında, merkez yönetimdeki rüşvet ve suistimaller skandallarının yattığını düşünüyor ve kadın gazetecinin bu olayların üzerine gittiği için öldürüldüğüne inanıyor.

Bu olayla ilgili olarak, Başbakan Muscat’ın yakın çalışma arkadaşlarının da adı anılıyor ve meselenin tüm hatlarıyla bir an önce açıklığa kavuşturulması talep ediliyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 23 Ekim 2017)

HABERLER