Avrupa Ülkeleri Karnavalda Çılgınlığın Zirvesini Yaşıyor

AVRUPA ÜLKELERİ KARNAVAL ÇILGINLIĞINDA…

Batı’da en kapsamlı halk ve sokak muhalefeti olarak da bilinen karnaval etkinliğinin son günlerinde, Avrupa ülkeleri, coşkuyu zirvede yaşıyor.

Hafta sonunda birçok şehirde düzenlenen etkinliklerde milyonlarca insan, güncel siyasi ve sosyal gelişmelere ilişkin hicivli programlar ile, keyifli saatler yaşadı.

Kimi şehirlerde güvenlik önlemlerinin de yoğunluğu dikkati çekerken, terör korkusuna halkın prim vermediği ve eğlenmek için sokağa döküldüğü gözlendi.

Rengarenk kostümler ve dev maketlerle renklenen etkinliklerde kervana katılan yerel dernekler, mahalli sorunları ayala alırken, o ülkedeki siyasi gelişmeler kadar, AB ve ABD’ye yönelik hicivli eleştirileri de ilginç maketler ile resmetti.

Almanya’daki etkinliklerde, yaklaşık beş aydır kurulamayan Federal hükümet ve olası Büyük Koalisyon Hükümeti’ne yönelik eleştiriler de gözden kaçmadı.

Karnavalistler, sembolik olarak belediye binalarını basarak, kentin anahtarını belediye başkanlarından teslim aldı.

Kimi şehirdeki gösterilerde ise yer yer T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, otoriter uygulamalarından ötürü hicvedildi.

Karnaval etkinliklerinde herhangi bir olay yaşanmazken, sokak gösterileri kimi şehirlerde ise, Pazartesi ve Salı günü gerçekleşecek.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 11 Şubat 2018)

HABERLER