Atatürk Tarsuslu Adile Çavuş Nasıl Tanıştı?

TARSUS, ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANI ADİLE ÇAVUŞ'UN BULUŞMASINI UNUTMADI

Kurtuluş Savaşı'nda Tarsus bölgesinin Fransız işgaline karşı direnen çeteler içinde yer alan ve "Adile Çavuş" lakabıyla bölge tarihine adı altın harflerle kazınan bir Türk kadını, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü izleyen günlerde, Atatürk'le bir platformu paylaşarak, birlikte onurlandırıldı.

Kahraman Türk kadınının sembolü olan ADİLE HALA'nın anıtı Tarsus tren istasyonunun karşısında, Kardeş Langen Bulvarı'yla kesisen noktada törenle açıldı.

Tarsus Atatürkçü Düşünce Derneği'nin önerisi üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan "Atatürk ve Adile Hala" anıtının açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, ADD Tarsus Şubesi Başkanı Banu Ertoprak ve yönetim kurulu üyeleri ile, çok sayıda kurum kuruluş temsilcisi ve coşkulu vatandaşlar katıldı.

Anımsanacağı gibi, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in kurulmasının ardından Tarsus'u bir ziyarette, kendisine bir kadın tanıştırılmıştı.

Atatürk'ün yanına getirilen Adile Hala, bir anda Paşa'nın ayaklarına kapanmak isteyince, Atatürk, onu kollarından tutup ayağa kaldırmış ve şu sözü sarfetmişti:

"Türk kadını; Sen böyle yerlerde sürünmeye değil, omuzlarda taşınmaya layıksın"

Bu tarihi söz, bu özel görkemli anıtın önünde yer alıyor. 

Tarsus halkı, kentin böyle bir anlamlı anıtla onurlandırılmasından büyük mutluluk duyarken, Kurtuluş Savaşı'nda yaşamını yitirenler arasında nice isimsiz kahraman türk kadınının da olduğunu dile getiriyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 17 Mart 2018)

HABERLER