Almanya'yı Karıştıran Fotoğraf

Almanya'da Başbakan Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili bir milletvekilinin sosyal medyada paylaştığı fotoğraf tartışmaya neden oldu.


Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Erika Steinbach'ın Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf, Hintlilerden oluşan kalabalık bir grubun ortasında kalan beyaz bir çocuğu gösteriyor. Fotoğrafın üstünde "Almanya 2030", altında ise "Sen nereden geliyorsun?" yazılı.


Steinbach, eleştiriler üzerine kendisini savundu. CDU milletvekili, fotoğrafın kendisine Frankfurt'ta (Main) yaşayan "kaygılı bir baba" tarafından gönderildiğini bildirdi. Yüksek tirajlı "Bild" gazetesine açıklama yapan Steinbach, "Çocuğunun sınıfında yalnızca iki Alman kalmış. Bu fotoğrafı bana bir e-postanın ekinde yolladı" görüşünü dile getirdi. 


Fotoğrafın insanları kaygılandıran bir sorunu dile getirdiğini belirten Steinbach, "Saldırgan bir fotoğraf değil. Arap mülteciler de görünmüyor. Yalnızca çocuğu merak ve ilgiyle süzen iyi niyetli Hintliler görülüyor" dedi. Erika Steinbach, "Almanya 2030'da fotoğraftaki gibi olabilir mi?" sorusuna ise, "Veriler buna işaret ediyor. Büyük şehirlerde Alman olmayanların oranı ciddi şekilde arttı" görüşünü savundu.


Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Grup Başkanı Anton Hofreiter, Steinbach'ın Hristiyan Birlik'in (CDU/CSU) insan hakları sözcülüğü görevini artık yürütemeyeceğini açıkladı. Hofreiter, Hristiyan Birlik'i harekete geçmeye davet etti.      
Sol Parti'nin Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, CDU'nun Meclis Grup Başkanı Volker Kauder'i göreve çağırdı. Bartsch, Steinbach'ın ırkçı çıkışlarından ötürü bedel ödemesi gerektiğini söyledi.


Köln Başpiskoposu Kardinal Rainer Maria Woelki de Steinbach'ı eleştirdi. Woelki, Steinbach'ı korkuları körüklemekle ve bölmekle suçladı. 


"Kölner Stadt-Anzeiger" gazetesinin haberine göre tartışmalı fotoğraf ilk kez 2015 Eylül'ünde, tanınmış bir İslam karşıtı tarafından kullanıldı. "Michael Mannheimer" adını kullanan kişi hakkında "halkı kin ve nefrete kışkırtmak" suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Tartışmalı fotoğraf daha sonra radikal sağcı olarak bilinen birçok blogda da yayınlandı.   

HABERLER