ALMANYA'NIN HANAU KENTİ KAN GÖLÜ! 11 ÖLÜ...

HANAU ŞEHRİ AŞIRI SAĞ SALDIRI İLE KAN GÖLÜ… 11 ÖLÜ

Almanya’nın Hanau’da 19 Şubat gecesi iki ayrı nargile bara düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.
Aşırı sağ eğilimli silahlı saldırgan ve bir başka kişi, evinde ölü bulundu.

Edinilen bilgilere göre, bu korkunç olay gece 22 sularında meydana geldi. Şehir merkezindeki bir nargile bara gelen eylemci, içeride bulunan 2 çalışan ile, lokalde sohbet edenleri taradı.

Saldırgan daha sonra, Hanau’nun Kesselstadt semtindeki bir başka nargile barına giderek orada bulunanlara da ateş açtı. Ardı ardına gelişen her iki olayda, 9 kişi yaşamını yitirirken, olayda çok sayıda yaralı da var.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye dayanarak, saldırgan olduğu tahmin edilen kişinin evine yapılan baskında iki cesede rastlandı. Bunlardan birinin eylemcinin kendisi olduğu saptandı, ancak ikinci kişinin kimliği ise bilinmiyor.

Nargile barında yaşamını yitirenler arasında, isimleri yayın saatime dek açıklanmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler de bulunuyor.

Polisin ilk açıklamalarına göre, eylemi 43 yaşında ve aşırı sağ eğilimi ile bilinen Tobias R. isimli Alman yaptı. Bu kişinin üç gün önce İngilizce olarak ve Amerikalılar’a yönelik yayınladığı bir video mesajında ırkçı söylemleri dile getirdi.

Tobias R.’nin mesajında „Sınırdışı edilemeyen yabancılar için tek yol, onları yok etmektir.“ gibi ırkçı söylemlere yer verdiği dikkati çekiyor.

Almanya’yı dün geceden bu yana sarsan olay üzerine Federal Hükümet bir açıklama yayınladı ve korkunç saldırı kınandı.

Toplam 100 bin nüfusu olan ve Frankfurt'a 25 km mesafede bulunan tarihi Hanau şehrinde yoğun bir yabancı nüfus var ve kimi semtler, kalabalık Türk nüfusuyla da biliniyor.

Hanau Belediye Başkanı Claus Caminsky, saldırıyı „Kentimizde olabilecek en korkunç olay“ şeklindeki tepki mesajıyla yorumladı.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 20 Şubat 2020)

HABERLER