Almanya'nın Giessen Şehrinde "Dinlerarası Barış Konseri"

ALMANYA'NIN GİESSEN KENTİNDE, TÜRK ALMAN SANATÇILARIN DESTEĞİNDE "DİNLERARASI BARIŞ KONSERİ"


Almanya'nın Giessen kenti, yeni yıla "Dinlerarası Barış Konseri" adlı farklı bir kültürel etkinlikle girdi.


Giessen Kent Tiyatrosu Filarmoni Orkestrası ile, İstanbul Pera Orkestrası'nın ortam yorumlarıyla dikkati çeken bu sıradışı konser, iki bölüm halinde gerçekleşti.


Şehir Tiyatrosu salonundaki konserin ilk bölümünde Müzik Direktörü Michael Hofstetter'in yönetiminde, Luther’in yıldönümü kutlamasına ithafen Felix Mendelssohn Bartholdy‘a ait olan 'Reformasyon Senfonisi' seslendirildi.
Giessen Filarmoni Orkestrası’nın uluslararası solistleri, çocuk ve gençlik korolarında sahne aldığı bu konserin ikinci bölümü Michael Hofstetter’in sanat yönetmenliğinde Pera Orkestrası’nın Sufi solistleriyle çeşitli eserleri seslendirdi. "Tek Tanrı’lı dinler olan İslamiyet, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerinin bir araya gelmiş kutsal seslerinden oluşan "TRIALOG-Music for the One God " ritmi ile devam eden konserde, Sefarad duası, Sufi sesleri, Halleluya ve Ermeni kilise müziği yer aldı.


Ayrıca Händel ve Vivaldi’nin müzikleri; dervişlerin yaptığı müzik, Bizans koroları ve oryantal sesleri de içeren Batı türü Barok tınıları ile birlikte bir sentez oluşturup izleyenlere sunuldu.
Her iki etkinlik de Giessen ve yakın çevresinde yaşayan Türk ailler arasında da büyük beğeni topladı.


Organizasyon yetkilileri, "Sıradışı konserle üç tek tanrılı dünya dinleri olan İslamiyet, Hırıstiyanlık ve Museviliğin birbirleriyle saygı içinde ve farklılıklarına da rağmen müzikle bir arada yaşandı. Yetkililer ayrıca: "Asıl amaç manevi geleneklerin arasında kurulan köprülerin daha belirgin hale gelmesidir." dedi.
Yetkililer ayrıca, organizasyona katkı sunan Baki Kiper aracılığıyla, Türk toplumunun Giessen'deki yeni yılın ilk konserine gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür etti ve bundan böyle de iki kültürden beslenen müzikal projelere yönelme kararı aldıklarını bildirdi.


Bu projeye sahnede katkı sunan sanatçı ve topluluk isimleri şöyle:
Müzik Yönetmeni: Michael Hofstetter
Solistler: Naroa Intxausti, Micha Ela Kamal – Vokal (Tel Aviv); Ahmet Çalısır –
Sufi Vokalleri (Konya), Filippo Mineccia, Ibrahim Suat Erbay– Vokal (Istanbul),
Pera Orkestrası – Müzik Yönetmeni: Mehmet C. Yeşilcay
Sufi Dansçıları
Giessen Şehir Tiyatroları Çocuk ve Gençlik Korosu
Giessen Filarmoni Orkestrası
(Haber/Toplum: İsa DEVEÇEKEN)


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 7 Ocak 2017)

HABERLER