ALMANYA’NIN EFSANE LİDERİ HELMUT KOHL ÖLDÜ

Almanya’da dört dönem federal başbakanlık yapan ve 26 yıl önce iki Almanya’nın birleşmesinin mimarı olarak belleklere kazınan, Hıristiyan Demokrat politikacı Helmut Kohl, 87 yaşında hayatını yitirdi.

Kohl’ün ölüm haberi, memleketi olan Ludwigshafen’den gelirken, Alman medyası, bu haberi aynı anda ülke gündemine taşıdı.

Haber ve yorumlarda, Helmut Kohl’ün Almanya’nın yakın tarihinde önemli bir dönemi gerçekleştirdiği vurgulandı ve: „Kohl, eserleriyle, geride bıraktığı izlerle bugün bile aramızda yaşıyor“ görüşüne yer verildi.

Bu arada, haber ve yorumlarda „Dünya büyük bir Alman şahsiyeti yitirdi“ gibi tanımlamalar da göze çarpıyor.

Helmut Kohl, 2008 yılında ani bir hareketle düşünce hastaneye kaldırılmış ve o günden bu yana tekerlekli sandalye üzerinde hareket etmeye başlamıştı.

Karısı Hannelore Kohl’ün ölümünden sonra yeniden evlenen Helmut Kohl, uzun yıllardır medyadan uzak evinde bir yaşam sürüyor ve sağlık sorunlarıyla boğuşuyordu.

Almanya Başbakanı ve Helmut Kohl’ün öğrencisi olarak bilinen Angela Merkel, büyük liderin ölüm haberi üzerine, yaptığı açıklamada: „Anısı önünde saygıyla eğiliyorum“ dedi.

Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Haber: 16 Haziran 2017)

HABERLER