Almanya'nın 3 Eyaletinde Parlamento Seçimi Var

Almanya, Hessen eyaletindeki yerel seçimlerin ardından bir hafta sonra, yarın (Pazar) büyük bir seçim maratonuna sahne olacak.

Seçmenler bu kez üç eyalette, bölge meclisleri için sandığa gidecek ve parlamentodaki siyasi dengelere yeniden şekil verecek.

Hessen eyaletindeki belediye meclisi seçimlerinde, son yıllarda ırkçı ve yabancı karşıtı söylemleri ve vaadleriyle öne çıkan AfD adlı Alternative für Deutschland / Almanya'ya Alternatif Partisi'nin üçüncü politik güç olması şokunu yaşayan toplumsal katmanlar, benzeri bir sonucun, sandıkta yine kendini göstermesinden kaygı duyuyor.

Siyasi gözlemciler, Ren-Pfalz, Baden Württemberg ve Saksonya Anhalt eyaletinde 13 Mart Pazar günkü seçimlerde, AfD'nin Hessen'de yakaladığı seçmen rüzgarını kendi lehine yönlendirececeğini düşünüyor.

Almanya kadar Avrupa ülkelerine kadar konu olan AfD adlı partinin bu beklenmedik yükselişi, Federal Başbakan Angela Merkel'e büyük uyarı olarak tanımlanıyor ve bu uyarının sebepleri arasında mülteciler konusunun ağırlık oluşturduğu biliniyor.

Merkel'i mültecilere kapı açıp, toplumu içinden çıkılmaz bir sorunla yüzyüze bırakmakla suçlayan AfD, seçimlerde, "mültecilerin geri gönderilmesi, kapıların kapatılması, Alman toplumunda giderek durumu kötüleşen orta sınıfa destek olunması" başta olmak üzere, "Önce Alman" eksenli, diğerini dışlayıcı söylem ve vaadleriyle tanınıyor.

Hessen'deki siyasi dengeleri alt üst eden AfD'nin, bu seçimlerde alacağı sonuç merakla bekleniyor ve bu nedenle seçimlere katılımın artacağı da söyleniyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 12 Mart 2016)

HABERLER