ALMANYA'DAN SINIRDIŞI İŞLEMLERİ 2015'DE ÜÇ KAT ARTTI

ALMANYA, son yıllarda yüz yüze kaldığı yoğun sığınma başvurusu ile boğuşurken, "güvenli ülkeler" bağlamında başvurusu reddedilen ilticacı adaylarını hızla sınırdışı etmeye başladı.

Edinilen bilgilere göre, 2014 yılında farklı eyaletlerden 10 bini aşkın yabancı sınırdışı edilirken, bu sayı bu sene 19 bine yaklaştı. Sınırdışı işlemlerinin en yoğun olduğu eyalet ise, başkenti Münih olan Bavyera oluyor.

Frankfurt Havaaalanı da, sınırdışı işlemlerinin yoğun olduğu bir bölge ve Hessen eyaleti, bu havaalanından geçen yıl 830 yabancıyı ülkesine geri gönderirken, bu sene bu sayının Kasım ayına kadar 2352'ye ulaştığı öğrenildi.

Resmi makamlar, yılbaşına kadar, önemli sayıda sınırdışı işlemlerinin yapılacağına da dikkati çekiyor.

Almanya'da en az sınırdışı işlemi gerçekleştiren eyalet ise, başşehri Hannover olan Aşağı Saksonya eyaleti oluyor.Mainz başkentli Ren-Pfalz eyalet yönetimi ise, diğerlerine göre farklı bir uygulama ile dikkati çekiyor.

Eyalet hükümeti, polis zoruyla sınırdışı etmek yerine, bildirimle gönüllülük esasıyla ülkeyi terketmesine imkan tanıyor.

Yetkililer, bu sistemde yüzde 90 oranında olumlu sonuç alındığını, ancak Almanya'dan gitmemekte direnen yüzde 10'luk bir bölümün ise, güvenlik elemanlarınca, kendi ülkesine gönderildiğini söylüyor.

(Tahir Hacıkadiroğlu - Frankfurt)

HABERLER