Almanya'daki Seçimlerde "Geliyorum" Diyen AfD Şoku!

Almanya'da 13 Mart Pazar günü üç eyalette yapılan bölgesel parlamento seçiminde ilk sırayı Hıristiyan Demokratlar CDU, Sosyal Demokratlar SPD ve Yeşiller kardeşçe paylaştı ama kazanan yine AfD (Almanya Alternatif Partisi) oldu.

Baden Württemberg eyaletinde Yeşiller, büyük bir mucizeye imza atarak, sandıktan en güçlü parti olarak çıktı. Yeşiller eyalet genelinde oyların yüzde 30.3'ünü alırken, CDU yüzde 27 oy ile ikinci sırada kaldı. Sosyal Demokrat Parti SPD ise, yüzde 12.7 gibi, eyalet tarihinin en kötü sonucunu alarak, dördüncü sıraya düştü. Afd, yüzde 15.1 oy patlaması ile, "Artık parlamentoda 3. güç olarak ben varım" mesajını verdi. Liberal Parti yüzde 8.3 oy ile, parlamentoya girerken, Sol Parti büyük bir düş kırıklığı yaşadı ve yüzde 2.9 oy alabildi.

Ren-Pfalz eyaletinde ise, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti SPD, yine birinci parti olurken, sandığa iddialı hazırlanan CDU ise düş kırıklığı yaşadı. SPD oyların yüzde 36,2'sini alarak, gücünü korudu. CDU yüzde 31,8 oy ile hayal kırıklığına uğradı. Yeşiller, yüzde 15'i aşkın gücünde büyük deprem yaşadı ve yüzde 5,3 oy alarak, meclise güçlükle girmeyi başardı.

AfD yüzde 12,6 oy ile, dengeleri alt üst etti. Liberal Parti FDP ise, yüzde 6.2 oranla, meclise girmeyi başaran 5. parti olabildi.

Saksonya Anhalt eyaletinde Hıristiyan Demokratlar, seçmenin tercihi oldu. CDU oyların yüzde 30'unu alarak, sandıktan en güçlü parti olarak çıktı. AfD, beklenmedik bir patlamayla, seçmenin yüzde 24.2'ni kendi cephesinde buluşturdu ve eyaletin ikinci siyasi gücü oluverdi.

Sol Parti ise, yüzde 16,3 oranındaki oyla, eyalet sıralamasında 3. güçlü parti konumuna oturdu. SPD bu eyalette yüzde 10,6 oy alırken, Yeşiller yüzde 5.2 oy ile, güçlükle meclise girmeyi başardı.

Haberi yayına hazırladığımız sırada oy oranı yüzde 4.9 oyda bulunan Liberal Parti FDP'nin ise, parlamentoda temsil edilme umudu sürüyordu.

Resmi sonuçlara göre, her üç eyalette ilk kez sandığa giden ve aşırı sağ söylemleriyle öne çıkan AfD, Hessen eyaletinde 6 Mart'ta yapılan yerel seçimlerdeki beklenmedik başarısını sürdürdü.

Siyasi gözlemciler, AfD'nin sadece radikal sağdan değil, kitle partileri CDU ve SPD'deki yaşlı kuşaktan önemli bir oyu hanesine çekebildiğine dikkati çekiyor.

Gözlemciler ayrıca, bu gelişmeyi CDU ve SPD bünyesinde, federal koalisyon hükümetinin izlediği politikaya bağlıyor ve özellikle mültecilere yönelik açılımdan duyulan büyük rahatsızlığın giderek büyüdüğünün altını çiziyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 14 Mart 2016)

HABERLER