Almanya'dak Ramstein NATO Üssü'nde Görevli 30 Türk Askeri İltica mı Etti?

"ALMANYA'DAKİ NATO ÜSSÜ'NDE GÖREV YAPAN 30 TÜRK ASKER VE AİLELERİ, İLTİCA BAŞVURUSU YAPTI" İDDİASI...


Almanya’nın 2. Televizyon Kanalı ZDF, Ramstein Hava Üssü’nde görev süresi biten 30 Türk askerin, aile üyeleriyle birlikte Türkiye’ye dönmekten vazgeçip, Alman makamlarından sığınma istediğini duyurdu.
Kaiserslautern Kaymakamı Paul Juncker’e dayandırılan habere göre, bu gelişme daha önce de SWR isimli bir bölgesel televizyon kanalında yer almıştı.


Junker bir soru üzerine, „1 asker ailesinden daha fazla kişiden sığınma dilekçesi aldık“ demekle yetindi ancak kesin sayı konusunda bilgi vermedi. Kaymakam Junker, iltica başvurusunda gerekçe ne gösteriliyor? Bu kişiler nerede kalıyor?“ yolundaki soruya ile, bilgi vermek istemediğini belirtmekle yetindi.


Resmi prosedüre göre, sözkonusu NATO bünyesinde görev süresi dolan bu askerler ve ailelerin sığınma başvuruları Trier’deki Federal Göç ve Mülteci Merkezi’ne nakledildi ve işlemlerin sonuçlanmasının en az 1 yıl sürebileceği söyleniyor.


Bilindiği gibi, 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasının ardından Türkiye'de ordu ve polis bünyesinde FETÖ'cü oldukları öne sürülen binlerce kişi görevden uzaklaştırılmış, gözaltına alınıp ve tutuklanmıştı.
Darbe girişiminin ardından yurtdışında görev yapan askeri görevli veya konsolos düzeyinde çok sayıda kişi de, Trükiye'ye çağrılmasına rağmen, gitmemiş ve Almanya'da kayıplara karışmıştı.
Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 16 Kasım 2016)

HABERLER