ALMANYA'DA850 BİN İNSAN KIŞI SOKAKTA GEÇİRECEK

850 Bin İnsan Aç ve Açıkta Yaşıyor

ALMANYA’NIN BİLİNMEYEN YOKSULLUK YÜZÜ…

Almanya’da kış bastırdı. Siyaset, kanayan, toplumsal bir yarayı görmezden geliyor. Kamuoyu da, hemen hergün birebir yaşadığı bu acı gerçeği artık kanıksamışa benziyor.
Bugün 860 bin insan sokakta yaşıyor. Bunlar arasında kadın ve çocukların sayısı da hızla artıyor.

Almanya’da evsiz barksız insanların sayısı son yıllarda artmaya başladı. Özellikle kış aylarında tren istasyonları, metro ve otobüs durakları ve iş merkezlerinin girişlerine geceleyen yoksul insanlar, Hartz 4 Yardım Yasası’nın kurbanı olarak tanımlanıyor.

Araştırmalara göre, son iki yılda evsiz barksız insan sayısı yüzde 150 oranında arttı. 2018 yılı sonunda ise, 350 bin yoksul insanın daha sokağa sürükleneceğini ve evsiz barksız insan sayısının, yüzde 40 artışla 1,2 milyona çıkacağı öne sürülüyor. Bu arada, sözkonusu mağdur kesim içinde mültecilerin sayısı da artıyor. Bu arada sosyal yardım kuruluşlarının çabası da yetersiz kalıyor.

Uzmanlar, bu gelişmeden, Berlin, Hamburg, Münih, Stuttgart, Köln ve Frankfurt gibi büyük kentlerdeki ev fiyatlarının aşırı yükselmesini, sosyal konut sayısının azalmasını sorumlu gösteriyor. Uzmanlar: „Federal Hükümet de büyük sorumluluk taşıyor“ diyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 17 Kasım 2017)

HABERLER