ALMANYA'DA TÜRKİYE'DEKİ REFERANDUM İÇİN "EVET - HAYIR" MÜCADELESİ BÜYÜYOR

Türkiye'de Anayasa değişikliği İçin 16 Nisan Pazar günü yapılacak "Referandum"da, yurtdışında yerleşik Türk seçmenler de, konsolosluklarda 3 hafta süreyle açılacak sandıklarda oy kullanacak.

"EVET - HAYIR" MÜCADELESİNDE HATLAR KESKİNLEŞİYOR

Türkiye’de Anayasa’nın 18 maddesini değiştirmek için 16 Nisan günü yapılacak olan referandumda yurtdışındaki Türkler de oy kullanabilecek. Seçmen „evet“ ve „Hayır“ diye iki keskin cepheye bölünürken, yurtdışındaki Türkler, konsolosluklarda seçim öncesi 3 hafta süreyle kurulacak sandıklarda oyunu kullanabilecek.

„Anayasa değişikliği“ni ne pahasına olursa olsun geçirmekte kararlı görünen AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binalii Yıldırım, yurtdışından „Evet“ oyunu artırmak için Oberhausen’de adeta büyük bir gövde gösterisi yaparken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kendisine beklenmedik çıkışla destek kararını açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, açık alan mitingleri ve televizyon yayınları ile, yurtdışındaki kitlelerin tercihi „Evet“ yönünde zorluyor.

Bu arada, AKP’ye yakınlığıyla bilinen UETD ve yakın dernekler, kapalı salon toplantıları ile, Türkler’i sandığa davet ediyor ve „Tercihinizi Evet yönünde kullanınız“ diyor.

"HAYIR" DİYENLER ATAĞA GEÇTİ

„Hayır“ tercihinde ısrar eden çok sayıda siyasi görüş temsilcisi şahsiyet de, Frankfurt’ta bir araya gelerek, Almanya çapında „Demokrasi, Adalet, Özgürlük, Barış ve Laiklik“ için HAYIR“ sloğanı ile bir kampanya başlattı.

Frankfurt’taki „Die Kaes Tiyatro Salonu“nda Türk ve Alman medyası için düzenlenen basın toplantısında, „Hayır“ Cephesi temsilcileri, Türkiye’de son yıllarda yaşanan gelişmelere paralel, Anayasa değişikliği ile rejimin dönüştürülmek istendiğini dile getirdi ve bu nedenle „Ülkeyi tek adam rejimine götürecek anayasa değişikliğine kararlı biçimde Hayır diyoruz“ mesajı verdi.

Referandumda her „Hayır“ oyunun altın değerinde olduğuna işaret eden temsilciler eşgüdüm kurulu, 16 Nisan’a dek, özellikle bugüne değin sandığa gitmemiş kesimlere nasıl erişeceklerini örnekledi.

Anayasa değişikliği paketinde 18 ayrı madde olmasına rağmen, „Neden Hayır Diyoruz?“ sorusunu 5 ayrı maddede özetleyen temsilciler kurulu „Çünkü çok iyi biliyoruz ki, bu Türkiye’de gerçek demokrasidan yana güçlerin katılabilecekği son seçim olabilir“ şeklinde kaygılarının da altını çizdi.

„Birlikten Hayır doğar“ sloğanını dillendiren temsilciler, soruları yanıtlarken „Biz Türkiye’de ve tüm dünyada demokrasi, barış, eşitlik ve özgürlükten yana olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak „Hayırlı bir gelecek için hayır üzere biraraya geldik“ görüşünü dillendirdi. Temsilciler ayrıca, „Seçimlerde oy kullanma hakkı olan herkesi, bu hakkın sorumluluğunu yerine getirmeye, mutlaka sandığa gitmeye ve Hayır oyu kullanmaya davet ediyoruz“ dedi.

Oluşum bildirgesine 70 kişinin imza koyduğu „Hessen Hayır Girişimi“nin çalışmalarına ilgi duyan ve destek vermek ve fikir üretmek isteyenler için, komiteye sözcülük yapan Hessenli Türk kökenli milletvekilleri Turgut Yüksel ve Mürvet Öztürk irtibat bilgileri şöyle: t.yueksel@ltg.hessen.de ve 0177-6603506 / m.oeztuerk@ltg.hessen.de ve 0151-25300592

Fotoğraf: Merkez üssü Almanya'nın Hessen eyaleti olmak üzere, ülke çapında Hayır Kampanyası'nı iddialı başlatan girişim eşgüdüm kurulu üyeleri, Şengül Yalçın, Ekin Polat, Atilla Karabörklü, Mürvet Öztürk, Turgut Yüksel, Gönül Halat-Meç ve Yılmaz Karahasan. Frankfurt'taki basın toplantısında, seçmen konumunda olan herkesin Türkiye'de özgürlük, barış ve demokrasinin geleceği için mutlaka sandığa gidip, "Tek Şahıs Sultası"na "Hayır " oyu vermeye davet etti. Sözcüler, "Bu bir yurttaşlık görevi ve sorumluluğudur" dedi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 16 Şubat 2017)

 

HABERLER