ALMANYA'DA TÜRKİYE GERGİNLİĞİ. SAVUNMA BAKANI: "İNCİRLİK'İ ZİYARET ETMEKTE KARAR

TÜRK HÜKÜMETİ, ALMANYA SAVUNMA BAKANI'NI İNCİRLİK"E SOKACAK MI? BAKAN VON DER LEYEN: "GELECEĞİM" DİYOR.
YEŞİL MİLLETVEKİLİ BECK, İSTANBUL'DA GÖZALTINA ALINDI
TÜRKİYE ALMANYA GERGİNLİĞİ HERGÜN YENİ BİR BOYUT KAZANIYOR


ALMANYA ile TÜRKİYE arasında "Ermenilere'e Osmanlı Döneminde Soykırım Yapılmıştır" Yasası yüzünden Haziran ayı başında ortaya çıkan gerilim, her geçen gün yeni boyutlar kazanıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk kökenli milletvekillerine hitaben kullandığı "kanı bozuklar… sütü bozuklar… Kanlarını test ettirsinler" şeklindeki
ifadeler ile başlayan gerilim, Cem Özdemir ve diğer 10 kökenli Federal Milletvekili'ne, "ölüm tehditleri" gerekçe gösterilerek, sıkı koruma verilmesiyle devam etti.


Adana İncirlik Üssü'nde Almanya için bir bölüm açmasına yeşil ışık yakan Türkiye Hükümeti'nin, geçen hafta Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe'nin beraberindeki bir heyetle, Alman askerleri ziyaret etmesine izin verilmemesi, gerginliğe yeni bir boyut kazandırdı.


Olayı duyunca şaşıran Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, "Türk Hükümeti'nin bizi şok eden bu tavrını, siyasi hayatım boyunca hiç yaşamadım." dedi ve bizzat Adana'ya giderek, Alman askeri birliği ile yerinde görüşme kararı aldığını duyurdu.


Bayan Savunma Bakanı: "Bakanlığımızın müsteşarı, herhangi bir sivil kişi değildir. Benim adıma, bakanlığımız adına karar alabilen biridir. Böyle bir kişinin, yurtdışındaki Alman askerlerini ziyaret etmesi kadar daha doğal birşey olamaz. Beraberindeki parlamenter heyet de, önemlidir ve yurtdışındaki Alman askerlerini ziyaret edip, onlarla gelişmeleri görüşme hakkına sahiptir. Sonuçta, parlamenterler, askerlerin yurtdışına çıkışına imza veren, onay veren kişilerdir." dedi ve Türk hükümetinin tavrını anlaşılmaz olarak tanımladı.


Alman kanadından gelen bakan düzeyinde ziyaret talebi için tarih verilemiyor. Bu konuda Türkiye'den yanıt bekleniyor. Ancak, Bakan von der Leyen'in İncirlik'i ziyaret etmesi halinde, Alman politikacının gözetim altında olacağından söz ediliyor.


İki ülke arasındaki gerilime, bugün İstanbul'da planlanan ve polisin engellemek için yoğun önlem aldığı "Eşcinseller Gösterisi" vesilesiyle, farklı bir boyut daha kazandı.
Gösterileri desteklemek amacıyla İstanbul'a giden heyette bulunan Yeşiller Federal Milletvekili Volker Beck, gözaltılara engel olmak isteyince, güvenlik birimlerinin sert müdahalesine maruz kaldı.
İstanbul Polisi, Alman milletvekilini geçici olarak gözaltına aldı.


Yaşadığı olaylara tepki gösteren Federal Milletvekili Beck, "Polis sertti. Pasaportumu elimden çekip aldı ve itekledi. Polisin bu keyfi davranışı, sindirilecek gibi değil. AB, demokratik ve özgürlükçü bir Türkiye'ye her zaman açık olmalıdır. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her geçen gün iki üç adım geriye gitmesi, Ankara'nın ortak hedeften uzaklaştığını kanıtlıyor. Böyle bir Türkiye ile, sıkı dostluk ve işbirliği olacak gibi değil." ifadesini kullandı.


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 26 Haziran 2016)

HABERLER