ALMANYA'DA TÜRK KÖKENLİ ADAYLARIN SEÇİM AFİŞLERİNE IRKÇI SALDIRILAR

ALMANYA’DA TÜRK KÖKENLİ ADAYLARIN AFİŞLERİNE IRKÇI SALDIRILAR BAŞLADI

Almanya’da tatil sezonunun yavaş yavaş geride kalmasıyla, 24 Eylül’de yapılacak Federal Meclis seçimleri için propaganda çalışmaları hız kazandı.

Bu seçimde meclise girmesine kesin gözüyle bakılan, aşırı sağcı söylemleriyle öne çıkan ve kısa adı „AfD olan Alternative für Deutschland / Almanya İçin Alternatif Parti“ sert ve sorumsuz bir propaganda kampanyası sürdürmeye başladı.

Kamuoyu anketlerinde Federal Meclis’e gireceği sık sık vurgulanan AfD, propaganda çalışmalarında kışkırtıcı yöntemler izliyor.

AfD, tansiyonu yüksek tutmak ve gündemde kalmak amacıyla, her türlü yola başvurmaya başladı.

Bunlardan birinde kültürel çeşitliliği sergileyen Frankfurt’taki Sahil Şöleni’nde botla propaganda yaptığı için büyük tepki çeken AfD, şimdi de Türk kökenli adayların afişlerine saldırmaya başladı.

Bunlardan en güncel örnek, Kreis Offenbach il seçim bölgesinde yaşandı.

Çeşitli şehirlerde asılan büyük afişler, karalama yöntemiyle tahrip edilirken, „AfD’yi Seçin!“ sloganları yazıldı.

Bunlardan SPD - Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Offenbach Kenti ve Kreis Offenbach vilayet adayı- Avukat Tuna Fırat ile, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’in afişleri de nasibini aldı. Saldırganlar, bu dev plakatları tahrip ederken, Türk kökenli adayların seçim programından sloganları ile adayların isimlerini de karaladı.

Bu saldırılar, bölgedeki Sosyal Demokrat ve Yeşil seçmenler arasında tepkiye yol açtı.

Sosyal Demokrat Parti’nin Türk kökenli adayı Tuna Fırat, bu saldırıların Almanya ölçeğinde fazla alışılmış birşey olmadığını söyledi ve bu çirkinliğe rağmen hiç yılmadan seçim çalışmasını sürdüreceğini, Alman seçmenlerin yanısıra, göçmen seçmenlerin de oyunu alarak, Federal Meclis’e gireceğine olan inancını dile getirdi.

Tuna Fırat, AfD’nin bu eyleminin, toplumsal barışı gölgeleyici bir davranış olduğunu ifade ederek, baskı ve yıldırmalara boyun eğmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Bölgede yaşayan Türk dernekleri de, ortak bir açıklama yaparak, bu çirkin ırkçı yaklaşım içeren saldırıyı kınadı ve: „Seçmen konumunda bulunan herkes, 24 Eylül Pazar günü bölgesindeki sandığa gitmeli ve aşırı sağcı partiler dışında, herhangi bir demokratik partiyi ve mümkünse Türk kökenli adayları, oylarıyla desteklemelidir.“ çağrısında bulundu.

Öte yandan Türk kökenli adayların seçim çalışmalarına yönelik saldırılar her geçen gün yeni boyut kazanıyor.

Örneğin Frankfurt yakınlarındaki Offenbach şehrinde 10 Eylül Pazar günü yapılacak Anakent Belediye Başkanlığı seçiminde 7 adaydan biri olan Muhsin Şenol'un afişleri de tahrip edildi.

Kimliği belirsiz kişi ve kişiler, kentin değişik yerlerinde yasal platformlarda asılı afişleri, asılı olduğu yerden söküp kıran saldırganların dehşetinden yılmayacağını söyleyen Muhsin Şenol: "Offenbach, çok kültürlü bir şehir olduğunu bu seçimde kanıtlayacak ve sandıkta adaylığıma oylarıyla destek verecektir. Offenbach'ta ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına izin vermeyeceğiz. Seçilirsem, toplumlararası barış içinde birliktelik yönünde projelerin önünü açacağım. Çünkü Offenbach hepimizindir ve yaşanılası bir şehirdir" dedi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 5 Eylül 2017)

HABERLER