Almanya'da Türk Halk Dansları Öksüz Kaldı

Almanya’da Türk halk danslarının geniş kitlelere yayılmasında emeği geçen bir avuç uzmandan biri olan Ergün Özkoç, yaşamının en verimli çağında, bir trafik kazasına kurban gitti.

Yıllardan bu yana, Türk halk dansları alanında değişik kentlerde büyük özveriyle kurslara gönüllü öncülük eden ve birikimlerini genç kuşaklara aktaran Darmstadtlı Ergün Özkoç, 5 Temmuz 2016 günü Almanya’nın Mannheim Heidelberg şehirleri arasında bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bir transport şirketinde şoförlük yapan İzmir kökenli Ergun Özkoç, sabah sevkiyatı için bulunduğu otobanda, ani bir fren yapan Konya plakalı bir yük tırına arkadan çarptı.

Ergun Özkoç, arkadan çarptığı aracın çelik kasalı olmasından ötürü, olay yerinde can verdi. 1 çocuk babası olan 55 yaşındaki Ergün Özkoç’un ölüm haberi, Almanya ve komşu Avrupa ülkelerindeki halk dansları kurs öğrencileri ve dostlarını yasa boğdu. Darmstadt Waldfriedhof adlı merkez mezarlıkta yapılan cenaze törenine, yüzlerce göz yaşlı insan katıldı. Halk oyunları kurslarına katılan gençlerin yoğunlukta olduğu hazin cenaze töreninde, dostları saatlerce mezar başından ayrılmak istemedi.

Kabri başındaki bir fotoğrafının yanında “Yiğit olur bizim efeler...” sloganı dikkati çekerken, sevenleri akardiyon eşliğinde çalınan halk danslarından örnek müzikler ile, dakikalarca gözyaşı döktü. Dostları, “Bu ölüm Ergun gibi özverili ve fedakar bir insana yakışmadı. Yazık oldu. Türk halk dansları yetim kaldı” şeklinde üzüntülerini dile getirdi. Özkoç’u sevenler, dostları ve öğrencilerinin katıldığı ve Darmstadt AKM salonunda düzenlenen “Anılarıyla Ergun’a Veda” etkinliğinde de hüzünlü anlar yaşandı.

Ergün Özkoç, gazetemizin her yıl düzenlediği geleneksel Türk halk dansları şölenlerinde de zaman zaman ekibiyle sahne almış ve etkinliğe destek olmuştu. Ergun Özkoç’a Tanrı’dan rahmet; sevenlerine, ailesi ve Türk halk dansları dostlarına başsağlığı diliyoruz.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 12 Temmuz 2016)

HABERLER