Almanya'da Savaştan Kalma 2 Dev Bomba, Frankfurt ve Koblenz'e Uykusuz Gece Geçir

FRANKFURT VE KOBLENZ ŞEHİRLERİNDE SAVAŞTAN KALMA AĞIR BOMBALAR, HAYATI FELÇ ETTİ

İkinci Dünya Savaşı gibi ağır bir tarihi sancıya sahip Almanya’ya 70 yıl önce düşen bombalar her geçen gün bir başka inşaat alanında bulunuyor ve bölgesel alarm günlerce ülkeyi meşgul ediyor.

İşte bu gerilimli günlerden biri de, 2 gün boyunca Frankfurt ve Koblenz şehirlerinde yaşandı.

Frankfurt’ta, kent tarihinin en büyük tahliyesi olarak kayda düşen ve kent merkezinde bulunan patlamaya hazır, savaşta uzaktan atılmış, 1,8 ton ağırlığında bir bomba, 70 bin insanın tahliyesiyle, etkisiz hale getirildi.

Frankfurt Belediyesi, Frankfurt Emniyet Müdürlüğü, bomba uzmanları ve çok sayıda sosyal yardım ve teknik yardım kuruluşu gönüllülerinin hizmet verdiği bombayı etkisiz hale getirme programında, Frankfurt’un üç ayrı semtinde yaşayan mahalle halkı, hastaneler, yaşlı bakım merkezleri ve cezaevleri geçici süreli olarak, başka bölgelere nakledildi.

Uzmanlar, bombayı etkisiz hale getirirken, kent yönetimi de rahat bir nefes aldı ve 70 bin insan, sancılı 2 günlük bekleyişinin ardından yeniden evlerine dönebildi.

Sözkonusu savaş bombası, bir okul inşaatı için yapılan kazı sırasında bulunmuştu.

Uzmanlar, savaştan önemli boyutta etkilenen Hessen eyaletinde halen izine rastlanamayan çok sayıda bombadan da söz ediyor.

Frankfurt’ta heyecanlı iki güne yol açan bu bomba bulunması olayının bir benzeri, bir gün önce de Koblenzç şehrinde yaşandı.

Burada da uzmanlar, bulunan ağır bir bombanın, insana ve çevreye zarar vermeden, uzmanlarca etkisiz kılındığını haber verdi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber - 3 Eylül 017)

 

HABERLER