ALMANYA'DA KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ YOLDA KALDI. ERKEN SEÇİM KAPIDA!


ALMANYA’DA SİYASİ KAOS! ERKEN SEÇİM BÜYÜK OLASILIK

Almanya’da Eylül ayı sonunda gerçekleşen Federal seçimlerin akşamında yazdığım bir yazıda, „Almanya bu akşam bir milat yaşıyor. Ve artık bu saatten sonra, hiçbirşey dünkü gibi olmayacak.“ demiştim özetle.

Bunu bana söyleten, AfD adlı ırkçı söylemleriyle bilinen Almanya İçin Alternatif Parti’nin sandıktan zaferle çıkması ve Federal Meclis’te 3. Büyük parti konumuna gelmiş olmasıydı.

Bu ürkütücü sonuca rağmen, toplumda bir koalisyon umudu ve geniş tabanlı bir uzlaşı kültürü beklentisi vardı. Ve nitekim yaklaşık 6 hafta boyunca, CDU/CSU Hıristiyan Birlik Partileri ile, Liberaller ve Yeşiller günlerce gecelerce, koalisyon hükümeti için anlaşmaya çalıştı.

Sonuç, hüsran. Yani bugünden itibaren herşey sil baştan. Çünkü Liberal Parti, Yeşiller ile uzlaşmaz bazı çelişkilerden ötürü, görüşmelerden çekildiğini açıkladı.

Uzlaşmazlık konusu ise özetle şöyle:

- Almanya’ya gelen mültecilerin geride kalan aile üyelerine giriş izni verilsin mi verilmesin mi?

Yeşiller, „Verilsin“ diyor, Liberal Parti ise „Hayır“ diye diretiyor.

Ve daha buna benzer bazı küçük görüş ayrılıkları…

Liberal Parti bu sabah yaptığı açıklamada, „Böylesi bir ortamda iktidarda olmaktansa, muhalefette kalmayı tercih ederiz“ diyor.

Merkel ise, güç durumda. Çünkü, bu dörtlü koalisyon ile, bir dönem daha iktidarda kalıp, Almanya’nın tarihine geçmeyi düşlüyordu.

Bu saatten sonra bazı olasılıklar var.

1- Federal Başbakan Merkel, halen Büyük Koalisyon altında beraber çalıştığı Sosyal Demokrat Parti ile yeniden masaya oturup, büyük koalisyonu devam ettirmek isteyebilir.

2- Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’e çıkıp, azınlık hükümeti için vize isteyebilir. Ancak bu Merkel için riskli bir yol olduğu için son ihtimal olarak görülüyor.

3- Erken seçim.

Siyasi otoriteler, „Erken Seçim“ olasılığı üzerinde daha çok duruyor.

Böyle bir durumda, Angela Merkel’in koltuğu da sallanabilir. Çünkü parti içi dengeler içinde, Merkel karşıtları giderek sesini yükseltiyor. Huzursuzlar.

Oysa Angela Merkel, bir dönem daha ülkeyi yönetmek isteğini açıkça söylüyor. Bu konuda Bavyera eyaletin özgün kardeş partisi CSU’nun desteğine de çok güveniyor.

Dediğimiz gibi, eskiden kimi sohbetlerde çok söyler ve ısrar ederdim, Almanya’nın dengeli bir yönetim olduğunu… Herşeyin zamanında başlayıp, zamanında gitmesinin, altın kural olduğunu…

Bir diğer deyişle, „Almanya’da iktidarın aniden dağılacağını kimse bana iddia edemez. Herşey tıkır tıkır işliyor“ derdim.

Ancak bugün aynı görüşte değilim.

Bu ülke, siyasi açıdan sancılı bir süreçten geçiyor. Halk ile siyasi partiler arasında uçurum giderek büyüyor. Yani seçmenler, siyasi partilere karşı bir „yabancılık“ duygusu içinde.

Bir ülkenin dengesi açısından son derece riskli bir durumdur, halkın yönetime yabancılaşması… Bir diğer deyişle, siyasetin, halktan uzaklaşması.

Yarın ne olacağı belli olmaz ancak, erken seçim yeni sürprizlere yol açacak gibi Almanya’da…

Angela Merkel bu sürprizlerin altında kalabilir.
Düşleri çökebilir.

Çünkü bugün, dünden çok uzak..
Yani dün dündür, bugün ise bugün.


Asıl tehlike, AfD’nin, yeni bir seçimde daha fazla koltuk kapma ihtimali…
Düşünmek bile istemiyor insan.
Ama olasılıklardan biri de bu.

Birinin çıkıp, „kral çıplak“ demesi gerek…
Kral çıplak!

(Mehmet Canbolat Yorumladı)

Toplum Gazetesi/ALMANYA (YazıYorum: 20 Kasım 2017)

HABERLER