Almanya'da Irkçılar, 60 Yıl Sonra Yeniden Federal Meclis'te

ALMANYA'DA AŞIRI SACILAR 60 YIL SONRA YENİDEN MECLİS'E GİRDİ

IRKÇI PARTİ AfD: "ALMANYA'YI DEĞİŞTİRMEYE GELDİK" DİYOR

Almanya, sancılı bir seçim hazırlık sürecinin ardından, sandık sonuçlarına göre dönüşü zor bir yola girdi ve kamuoyunda „Nazi Partisi“ diye tanımlanan AfD-Almanya İçin Alternatif Parti, 93 milletvekili ile Federal Meclis’e girmeyi başardı.

Seçim sonuçlarına göre, Angela Merkel’in başkanlığı yaptığı CDU-Hıristiyan Demokrat Parti ile Bavyera bölge partisi Hıristiyan Sosyal Birliği CSU, yüzde 8,5 oy kaybıyla yüzde 33 oyda kaldı.

Sandıktan yüzde 28 oy bekleyen Sosyal Demokrat Parti SPD ise, büyük bir düş kırıklığı yaşadı ve ancak %20,8 oy alabildi. SPD’nin bu seçimdeki oy kaybı ise, yüzde 5,1.

Katılımın yüzde 75,9 olduğu bu seçimde sandıktan çıkan sonuçlar şöyle: 
CDU 33,0 (239 mv.), SPD 20,6 (150 mv.), Sol Parti 9,1 (66 mv.), Yeşiller 8,9 (65 mv.) FDP 10,6 (77 mv.) AfD 12,8 (93 mv.)

Bu tablo karşısında aşırı sağcı söylemlerle, Federal Meclis’e girmeyi başaran AfD, parlamentoda üçüncü siyasi güç konumuna geldi ve Almanya siyasi tarihinde bir ilke imza attı. 2014 yılında kurulan ve halk hareketi olarak ilgi gören fakat son zamanlarda ırkçı ve radikal sağ söylemleri kullanan bu parti, Nazi döneminden sonra, Meclis’e girmeyi başaran ilk siyasi hareket oldu.

AfD, zafer naraları artarken: „Almanya’yı değiştirmeye geldik. Sözümüzde duracağız. Aktif ve gerektiği gibi muhalefet yapacağız. Halk bize bu açıdan güvenerek destek verdi.“ mesajı dağıttı.

Bu tablo karşısında Almanya’yı önümüzdeki süreçte siyasi gelişmeler bağlamında zor günler bekliyor. CDU/CSU ile SPD arasındaki büyük koalisyon imkanı var ve şu anki hükümet görevine devam etmesi mümkün. Ancak SPD, büyük koalisyona ‘red’yanıtı verdi ve ana muhalefet parti olarak sosyal adalet arayışını sürdüreceklerini bizzat Genel Başkan ve Başbakan adayı Martin Schulz verdi.

Schulz“ „Büyük Koalisyon bitmiştir. Seçmen bize uyarı vermiştir“ diyerek, ana muhalefette kalma kararlılığı sergilerken, Başbakan Angela Merkel, Jamaika Modeli denilen üçlü bir koalisyonu deneyecek. Burada CDU/CSU, FDP ve Yeşiller koalisyon yapabilecek. Ancak Liberal Parti FDP ile Yeşiller arasındaki keskin görüş farklılıkları yüzünden, bu üçlü koalisyonuna da pek ihtimal verilmiyor.

Aşırı sağcı AfD gibi, doğu kökenli Sol Parti de, CDU/CSU’nun koalisyon için hiç düşünmediği partiler olarak gündeme gelmiyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 24 Eylül 2017)

HABERLER