ALMANYA'DA HESSEN EYALETİNDE FEDERAL HÜKÜMETİ SARSAN SEÇİM!

HESSEN EYALETİNDE DEPREM ETKİSİNDE BİR SEÇİM!

Almanya’da Federal Hükümet, henüz birinci yılını doldurmadan “iktidar varlığı” tartışmasına girerken, eyaletlerle yapılan bölgesel seçimler de bu tartışmaya yeni boyutlar kazandırıyor.

6 milyon nüfuslu, 4,18 milyon seçmeni bulunan Hessen eyaleti’nde 28 Ekim 2018 Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde Yeşiller ve kısa adı AfD olan veırkçı politikası ile öne çıkan Almanya için Alternatif Parti en başarılı iki siyasi organ oldu.

İktidarın büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Parti CDU ile muhalefetteki sosyal Demokrat Parti SPD ise, ağır bir oy kaybı yaşadı. CDU yüzde 11,3 oy kaybı yaşarken, Ssoyal Demokratlar’ın ağır kaybı ise, %10,9 düzeyinde kaldı. Yeşiller sandıkta yüzde 8 gibi oy artışı sağlarken,
Resmi olmayan kesin sonuçlara göre, oy dağılımı şöyle:

CDU: yüzde 27, SPD %19,8, Yeşiller: %19,8, AfD: %13,1, Liberal Parti FDP: %7,5, Sol Parti: %6,3 ve Diğerleri: %6,5.

23 partinin toplam 1104 adayla katıldığı, toplam 121sandalyeli Hessen Eyalet Meclisi için gerçekleşen bu seçimin sonucuna göre, partilerin sandalye dağılımı şöyle:

CDU: 35 (47 idi) SPD: 26 (37 idi) Yeşiller: 25 (14 idi) FDP: 10(6 idi) Sol Parti: 8 (6 idi) AfD 17 (ilk kez girdi)
Sonuçlara göre, Hessenli seçmenler eyalet yönetimine önemli mesajlar verdi.

CDU, yani Hıristiyan Demokrat Parti Hessen’de 1966 yılından bu yana tarihinin en ağır yenilgisini yaşarken, Sosyal Demokrat Parti ise, beklenmedik bir darbe gördü. Yeşiller, inanılmaz bir çıkışla siyasete ve sandığa damgasını vururken, ırkçı parti diye tanımlanan AfD ise, Hessen’deki sandıkta başarılı olup, böylece Almanya’nın 16 eyaletinde de bölge meclislerinde “varım” dedi.

Hessen eyaletinde seçmen oylarının yüzde 5’ini alan parti, mecliste sandalye sahibi olabiliyor. Meclisteki sandalye dağılımı ve siyasetin güç dengeleri ise, iki oylu sistemden ötürü, önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Bir diğer deyişle, Hessen’de Pazar günü sandığa giden seçmenler, birinci oy ile, istediği adayı doğrudan seçebilirken, bir diğer oyu ile, bir başka partiyi daha destekleyebiliyor ve sandıktaki söz hakkı ile, iki farklı eğilimin de Meclis’te temsil edilmesine imkan tanıyor.

Hessen Eyalet Meclisi’ne bu seçimde 9 Türk kökenli siyasetçi de, farklı partilerden aday oldu.

Ancak ilk sonuçlara göre, bu adaylardan, geçen dönem de milletvekili olan İsmail Tipi (CDU) ve Turgut Yüksel (SPD) parlamentoya yeniden girmeyi başarırken, Liberal Parti FDP adayı Yankı Pürsün, Sol Parti adayı Saadet Dönmez ve Yeşiller’den Taylan Burcu da, milletvekili olmayı başardı.

Geçen dönem Marburg bölgesinden parlamentoda SPD grubunda milletvekili olan Handan Özgüven ise, partisinin genelde düşük oy almasından ötürü, bu dönem meclis dışında kaldı. Yine Sol Parti’den aday gösterilen Frankfurt Belediye meclisi üyesi Eyüp Yılmaz da seçilemedi.

Bu arada, Euro karşıtlığı ekseninde partileşen bir harekette bir süredir siyaset yapan Çetin Yeşil de meclis dışında kalırken, Türk kökenli bir hareket olarak bilinen "Allianz" bir siyasi oluşum da, Türk kökenli adayları ile varlık gösteremedi.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 30 Ekim 2018)

HABERLER