Almanya'da Geleneksel Karnavale Irkçılık Gölgesi Düştü

ALMANYA'DA KARNAVAL EĞLENCELERİNDE IRKÇI MESAJLAR

Almanya şu günlerde karnaval geleneğinin final heyecanını yaşıyor.

Yer yer kötü hava koşullarına rağmen, ülkenin dört bir yanında, sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan etkinliklerde, Almanya'nın iş ve dış politikasını veya AB'yi konu edinen, gelişmeleri, siyasi şahsiyetleri hicveden slogan ve gösteriler izlendi.

Düşünce ve mizah özgürlüğünün sınırsızca kullanıldığı bu etkinliklerde, her yaştan insan birkaç günlük geeneksel çılgınlığı birlikte yaşamaya özen gösterdi.

Köln'de yılbaşı gecesi, mülteci grupların eğlencelerde kadınlara cinsel tacizde bulunduğu yönünde yayılan iddialar karşısında, hemen her karnaval etkinliğinde, polisin trafik düzenlemesinin yanısıra, kamu düzenini sağlama konusunda da etkin görev yapması gözden kaçmadı.

Etkinliklerde bazı münferit taciz olayları dışında kayda değer büyük bir olay yaşanmadı.

Ancak, bu etkinliklerin bazısında, yine mültecileri ve yabancıları dışlayan düşündürücü noktalar da yaşandı.

Sığınmacıların Almanya'ya gelişini engellemek amacıyla, gerekirse sınırlara asker dizilmesi, yasak uygulamasına rağmen, sınırı geçenlere ateşle karşılık verilmesi yönünde son zamanlarda başgösteren tartışmalara adeta atıfta bulunurcasına, simgesel görüntüler de gözden kaçmadı.

Askeri tanklara benzetilen kervan araçları üzerinde "Mültecileri Püskürtmek İçin" veya "Sınırları Kontrol" veya "Son parti de ülkeyi terkediyor" şeklinde sloganlar bunlardan birkaçı idi.

Demokratik kitle örgütleri, karnaval dönemini özgürlüklerin en yoğun yaşandığı dönem olarak kabul edilse bile, toplumun bir kesimini dışlayan, insanlık onurunu ayaklar altına alan, şiddeti işaret eden söylem ve sunumların yakışık almadığı yönünde görüşler belirtti.

Kimi yerel politikacılar ise, bu yılki karnaval etkinliklerinde radikal sağ ve ırkçı gruplara doğrudan veya dolaylı mesajlar veren söylemleri, görüntüleri çok düşündürücü bulduklarını ifade etti.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 7 ŞUBAT 2016)

HABERLER