ALMANYA'DA FEDERAL KOALİSYON ARAYIŞI

Almanya 24 Eylül’de yapılan federal seçimin ardından yeni hükümetin ne zaman oluşacağı hala bilinmiyor ancak, çift yönlü gelişmeler bu ülkede 4 yıldır görevde olan Büyük Koalisyon’un devamına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu tablo, Angela Merkel başkanlığında bir Federal Hükümette, Sosyal Demokrat Martin Schulz’un Başbakan Yardımcılığı görevini üstleneceğini gösteriyor.

CDU/CSU, Yeşiller ve Liberal Parti (FDP) arasındaki koalisyon görüşmeleri geçen Aralık ayında yolda kalınca, Birlik Partileri, seçim sonrasında „muhalefette hizmet vereceğim“ diyen Sosyal Demokratlar’ın kapısını çaldı ve Büyük Koalisyon’un devamı için için yeni bir görüşme teklif etti.

SPD - Sosyal Demokrat Parti uzun bir hazırlıktan sonra, Bonn’da topladığı genel kurulunda kılpayı da olsa, Genel Başkan Martin Schulz’a „Büyük Koalisyon İçin Yeşil Işık“ yaktı.

Sert tartışmaların yaşandığı toplantıda Genel Başkan Schulz, „Yeni Büyük Koalisyon’dan SPD ve seçmenler lehine olumlu kazanımlar sağlayacağım“ sözü verdi. Ancak Martin Schulz, 642 delegenin sadece 362’sinin oyunu alabildi ve bu sonuca göre, kılpayı da olsa, ilk raundu kazanmış oldu.

Koalisyon için görüşmelerin nasıl bir yol izleyebileceği konusunda ilk adım 22 Ocak’ta atılırken, SPD’nin Şubat ayı ikinci yarısına dek sürmesi beklenen müzakere sonunda elde edilen netice bu kez, parti üyelerinin onayına sunacak. 

Partiye kayıtlı 440 bin üyenin, üç haftalık sürede „evet“ demesi halinde, SPD ile CDU/CSU Birlik Partileri arasındaki koalisyon yeniden yapılanacak. Bu gelişmelerin ardından yeni hükümetin Nisan ayı başındaki Paskalya tatilinde göreve başlaması bekleniyor.

Beklentilerin aksine bir gelişme olması ve Büyük Koalisyon görüşmelerinin çıkmaza girmesi halinde, Almanya’nın erken seçime girmesi sözkonusu olacak. 

Ancak her iki partinin ileri gelenleri, seçime gitmeksizin, bir şekilde uzlaşarak, Büyük Koalisyonu gerçekleştirmek istiyor ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif Parti’nin, bu seçimi fırsat bilip, oylarını artırmasından endişe ediliyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 23 Ocak 2018)

HABERLER