ALMANYA'DA ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU HAKKINDA "SAVAŞ SUÇLUSU DAVASI AÇILDI

ALMANYA'DA BİR GRUP SİYASETÇİ VE SANATÇININ ERDOĞAN, VE DAVUTOĞLU HAKKINDA AÇTIĞI "SAVAŞ SUÇLUSU" DAVASI, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GERİLİME TUZ BİBER OLACAK


Almanya Türkiye arasında Federal Meclis'in "Soykırım" kararından ötürü başlayan gerilim hergün yeni bir haberle yeni boyutlar kazanıyor.


Almanya bugün de, Devlet Televizyonu ARD'nin açıkladığı ve: "Erdoğan hakkında -Savaş Suçlusu- iddiasıyla dava açıldı"' şeklindeki haberle uyandı.
Habere göre, "Kürt halkına zulüm yaptığı" iddiasıyla Cumhurbaşkanı hakkında dava dilekçesi Federal Başsavcılığa resmen verildi. Bu davada, Erdoğan'ın yanısıra eski Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, yerel siyasetçiler, askeri yöneticiler ve çok sayıda politikacının adı geçiyor.


Türkiye'yi bir başka açıdan hedef alan bu dava girişiminde, başı Sol Partili milletvekilleri Ulla Jelpke ve Andrej Hunko çekiyor ve aralarında Constantin Wecker gibi tanınmış müzik adamı ile sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda Alman'ın ismi de listede göze çarpıyor.


200 sayfalık hacmi bulunan dava dilekçesinde Cizre ve Şırnak'te terörle mücadele kapsamında geçekleştirilen askeri harekat gerekçe gösteriliyor ve ilan edilen olağanüstü hal döneminde, o bölgede yaşayan 21 sivil şahsın öldürüldüğü öne sürülüyor ve bu iddia görgü tanıklarının verdiği bilgi ve belgelere dayandırılıyor.


Dava dilekçesinin bir diğer bölümünde ise, askeri operasyonlar sırasında canını kurtarmak için bodrum katlara sığınan 178 sivilin öldürüldüğü, benzin akıtılarak yangın çıkartıldığı ve buradan yanmış cesetlerin görüldüğü iddiası göze çarpıyor.


Haberin duyulması üzerine, sosyal medyada karşıt ve taraf boyutlu yoğun tepkiler gelmeye başladı.
Erdoğan ve çok sayıda şahsiyet hakkında açılan böyle bir davanın nasıl sonuç vereceği bilinmiyor.


Anımsanacağı gibi, 2011 yılında da Erdoğan hakkında benzeri bir dava açılmış ancak o dönemki Başbakanlık görevinden ötürü, dokunulmazlığı dikkate alınarak, bu dava kapatılmıştı.


Bu dava girişiminin de, iki ülke arasında yaşanan gerilimi yangına çevirmemesi gerekçesiyle, sonuç vermeyeceği veya reddedileceği bekleniyor.


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 27 Haziran 2016)

HABERLER