ALMANYA'DA ERDOĞAN HAKKINDA "SAVAŞ SUÇLUSU" İDDİASIYLA DAVA AÇILDI

Almanya Türkiye arasında son aylarda gerginleşen ilişkiler, siyasette yaz boşluğunda yeni sinir harbine yol açacak gelişmelere de sahne oluyor.


Federal Meclis'teki sözde "Ermeni Soykırımı" tercihli kararından sonra doruğa ulaşan gerginlik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, oylamada "Evet" diyen 11 milletvekili hakkında sarfettiği "kanı bozuklar" ifadesinin siyasi yansımaları, henüz duralmışa benzemiyor.


Nürnberg Belediye Meclisi'nde Sol Parti adına Encümen üyeliği yapan Marion Padua isimli bayan yerel politikacı, Karlsruhe'deki Federal Savcılığı nezdinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.


Toplam 200 sayfalık şikayet başvurusunda, Sol Partili belediye meclis üyesi Padua'nın, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında çok ağır ithamlar yer alıyor ve Erdoğan "Savaş Suçlusu Olarak Yargılanmalıdır" ifadesi dikkati çekiyor.


Bu iddialara gerekçe olarak, Şırnak, Cizre gibi şehirlerde kazılan hendeklerin kaldırılması ve bölgedeki terörist unsurların temizlenmesi sırasında insan hakları ihlalleri yapılması ve 178 kişinin acımasızca öldürülmesi gösteriliyor.


Şikayet dilekçesindeki iddialar ile, Erdoğan'ın yanısıra, bazı askeri, polis ve siyasi şahsiyetler de bu operasyonların ana sorumlu odağı olarak gösteriliyor.
Dosyanın işleme konulabilmesi için, Almanya Federal Başsavcılığı'nın sözkonusu gerekçelerden yüzde yüz ikna olması ve bundan sonra dilekçeyi davaya dönüştürmesi gerekiyor.
Bu girişim ve akabinde olası bir dava açılmaya yeşil ışık kararının, Türkiye Almanya arasındaki ilişkilerin gerilmesinde yeni bir dönemeç oluşturması bekleniyor.


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 12 Temmuz 2016)

HABERLER