ALMANYA'DA EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANANA 1 YILA KADAR HAPİS GELİYOR

ALMANYA’DA TRAFİK CEZALARI ARTTI

ARABAN YOKSA, DERDİN VAR - ARABAN VARSA, DAHA BÜYÜK DERDİN VAR!

Almanya’da 20 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Trafik Ceza Sistemi, sürücüleri oldukça öfkelendirecek.

Yeni düzenlemeye göre, hareket halinde iken direksiyon başında cep telefonu ile konuşmak veya laptop-tablet gibi seyyar bir erişim aracıyla yazışmak için uygulanan ceza 60 Euro’dan 100 Euro’ya yükseltildi. Bunun yanısıra, sürücünün Flensburg’taki trafik sicil kaydına 2 eksi puan yazılacak.

Cep telefonu ile konuşurken maddi hasara yol açacak boyutta kazaya sebep olma ihtimalinde ise, sürücü ilke olarak 200 Euro para cezası ödeyecek, 2 olumsuz puan alacak ve ayrıca 1 ay da trafikten men edilecek.

Bisiklet sürerken cep telefonu kullananların ödediği ceza miktarı ise, 25 Euro’dan 55 Euro’ya indirildi.

Bu arada örneğin otobanda veya normal caddelerde yoğun trafik halinde, polis veya yardım araçlarının geçebileceği yolu açmayanları da ceza bekliyor. Bu konuda bugüne değin 20 Euro olan uyarı cezası, 20 Ekim’den itibaren 320 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Yeni yasa değişikliği, araç sürücülerinin yüzünün kapalı olmamasını da şart koşuyor. Ancak motorsiklet sürücüleri, kask taşıma zorunluluğundan ötürü, bu kuraldan muaf tutuluyor.

Bu arada sürücünün farklı trafik suçlarından ötürü, örneğin 1 ay süreliğine araç kullanma yasağına alınması halinde, bu bir aylık sürenin ne zaman başlayıp, ne zaman bittiği konusunda farklı yorumlar da var. Kimi uzmanlar, ehliyetin postaya veriliş tarihinin ilk gün olduğunu söylerken, Ren Pfalz Eyaleti Speyer Trafik Polisi birimi, „Ehliyetin elimize geçtiğin gün, ilk gündür“ diyor.

Ehliyetini polise teslim etmiş olmasına rağmen, araç kullanırken yakalananları ise, 1 yıla kadar hapis veya ağır bir para cezası bekliyor. Bu arada ehliyetsiz sürücünün, olası bir kaza halinde, sigorta hakkı da işlemiyor.

Ehliyetin postaya verilmesi ile, bu belgenin polise ulaşması arasındaki süre içinde ‚ehliyetsiz‘ araç kullanananlara ise, 10 Euro para cezası kesiliyor.

Eğer sürücü, „ehliyetim henüz nasıl olsa polisin elinde değil“ diye düşünüyor ve araç kullanmaya devam ediyorsa, herhangi bir polis kontrolünde durumun anlaşılması halinde, suç işlenmiş sayılıyor. Yeni yasaya göre, sürücüleri 1 yıla kadar hapis veya ağır bir para cezası bekliyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 21 Ekim 2017)

HABERLER