Almanya'da "CUMA" Günü "SÜNNET" Yasağı!

ALMANYA’DA „CUMA“ GÜNÜ SÜNNET YASAĞI!

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti İdari Yüksek mahkemesi, müslüman çocukların Cuma günü sünnet edilmesini yasakladı.

Mahkeme, gerekçeli kararında, „Bu tür geleneksel, dinsel etkinlikler, kapalı salonlarda yapılıyor olsa bile, kapsamı bağlamında kamuya olumsuz etkisi bulunan faaliyet izlenimi veriyor ve inanan halkın sessizlik gününü gölgeliyor.“ dedi.

Köln’de bir Türk aile, oğlunun sünneti için, 30 Mart Cuma günü, bir düğün salonunu kiraladı. Ancak yerel yönetim, buna izin vermedi ve gerekçe olarak Almanca dilinde „Karlfreitag“ diye bilinen ve Hazreti İsa’nın çarmıha gerildiğine ve böylece öldüğüne inanılan bu Cuma (30 Mart) gününde, böylesi eğlence yapılamayacağını gösterdi.

Yerel yönetim ve düğün salonu sahibi arasındaki uzlaşmazlık, önce alt mahkemelere yansıdı ve ardından da Eyalet Üst Mahkemesi’ne (Oberverwaltungsgericht Münster) kadar geldi.

Eyaletin en üst yargı organı ise, yerel yönetimi haklı bularak, özetle „30 Mart Cuma, özel bir gündür. Sünnet yapılamaz“ kararını verdi. (Mahkemenin karar dosya numarası: AZ: 4 A 218/16)

Hıristiyan aleminin sessizlik günü olarak da bilinen inanç eksenli tatil günlerinde, kamuya açık alanlarda, çok amaçlı salonlarda eğlence ortamı, genellikle uygun görülmüyor.

Yerel yönetimler, „meskun mahal“ yani yerleşim merkezleri dışında olsa bile, bu tür kalabalık eğlence programlarına sıcak bakmıyor.

Sözkonusu yasak, yine bazı Hıristiyan inançlı tatil günleri için de geçerli oluyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 29 Mart 2018)

HABERLER