Almanya'da Bir Teröristin Kanlı Eylemi Gerçekleştiremeden İntihara Uzanan Öyküsü

Almanya Bunu Konuşuyor:
"MÜLTECİ" KONUMUNDA ALMANYA'YA KABUL EDİLDİ. TERÖR HAZIRLIĞI YAPTI. POLİSTEN KAÇTI. 3 MÜLTECİ TARAFINDAN YAKALANDI VE POLİSE TESLİM EDİLDİ VE 2 GÜN SONRA HÜCRESİNDE ÖLÜ BULUNDU


Almanya, yaz aylarında üst üste yaşadığı 3 bireysel terör vahşetinin izlerini silmeye başlarken, gündem son günlerde, son dakikada önlenen ilginç bir terör hazırlığı ile çalkalanıyor.


Almanya'ya geçen yılın başında mülteci sıfatıyla gelen Suriyeli terörist Jaber Albakr'ın izlenmesi, terör eylem hazırlığı, polisin elinden kaçması ve bir başka şehirde 3 mülteci genc tarafından yakalanıp, polise teslim edilmesi ve yakalandıktan 2 gün sonra hücresinde ölü bulunması, bu gündemin ana başlıklarını oluşturuyor. Haber ve yorumlarda bu teröristin bu yıl bir süre Türkiye'de kaldığı ve Ağustos ayında yeniden Almanya'ya yanında bol miktar Dolar ile döndüğü şeklinde iddialar da yer aldı.


Olayın gelişimi özetle şöyle:
Alman İstihbarat Teşkilatı görevlileri, Chemnitz kentinde yaşayan 22 yaşındaki Suriyeli mülteci Jaber Albakr’ın yüksek tesirli bomba yapımı için patlayıcı TATP maddesi tedarik ettiğini saptadı.
Güvenlik görevlilerin istihbaratın bilgi vermesi üzerine Albakr’ın kaldığı eve baskın hazırlığı yaptı ancak, bu kişinin binada hangi dairede oturduğunu tespit edemeyince, yanlış baskının teröristin bombayı patlatmasına fırsat vereceği tehlikesinden hareketle baskından vazgeçip teröristin dışarı çıkması için evin önünde beklemeyi tercih etti.


Cumartesi sabahı dışarı çıkan Jaber Albakr’a polis, “Dur” diye bağırdı. Ancak Albakr kaçtı. Polis bu kez de havaya ateş ederek uyardı. Ama Albakr yine durmadı ve kaçarak izini kaybettirdi. Alman polisi bunun üzerine eve baskın yaptı ve bir kilonun üzerinde TATP patlayıcı madde buldu.
Teröristin çantasında da bomba bulunacağı ve terör eylemi yapacağı tehlikesiyle teröristi bulmak için her yerde arama başlattı ve Facebook hesabına Jaber Albakr’ın bir resmini koyarak, Arapça ve Almanca arandığını duyurdu.


Polisin elinden kurtulan Jaber Albakr, 80 km uzaklıktaki Leipzig kentine geldi ve burada karşılaştığı iki mülteciye, Suriye’den yeni geldiğini, ev ve iş aradığını söyledi. İki Suriyeli mülteci Jaber Albakr’ı alıp bir arkadaşlarının evine götürdü. Terörist, bir gece burada kaldı ve ertesi gün saçını kestirdi. Albakr’ı eve alan üç Suriyeli mülteciden biri pazar gecesi polisin Facebook sayfasındaki ilanı gördü. Albakr yattıktan sonra arkadaşlarına durumu anlattı. Ardından teröristi üçlü elektrik kablosuyla ayaklarından ve ellerinden bağladı.


Mohammed A., polisi telefonla arayıp haber verdi. Ancak Almancası yeterli olmadığı için anlatamadı. Bunun üzerine teröristin bir fotoğrafını çeken Mohammed A. polis karakoluna koştu. Fotoğrafı gösterip “Bu kişi bizim evde” dedi. Eve gelen polis, elleri ve ayakları bağlı halde bulduğu Albakr’ı gözaltına aldı.
Almanya’yı kana bulamak isteyen Suriyeli teröristi yakalayarak polise teslim eden Suriyeli mülteciler, hem Almanlar hem de ülkede yaşayan diğer mültecilerin kahramanı oldu.


Polis, terör örgütü DAEŞ’in hedefi olacakları tehlikesiyle üç mülteci kahramanı gizliyor. Başbakan Merkel’den eyalet başbakanına ve içişleri bakanlarına kadar herkes, teröristi yakalayıp teslim eden üç mülteciye teşekkür etti.


Albakr’ı teslim eden mültecilerden Mohammed A., teröristin kendisini serbest bırakmaları halinde bin Euro ve 300 dolar vermeyi teklif ettiğini söyledi. Alman RTL televizyonuna konuşan Mohammed A., “Sen ne kadar para verirsen ver, seni polise teslim edeceğiz dedim. Ona çok öfkeliydim. Almanlar bize kapıları açtı. Almanlara kötülük yapmasına izin veremezdik” diye konuştu. Almanya teröristin yakalanmasıyla derin bir soluk alırken, iki gün sonra gelen bir başka haber yine gündem oluşturdu.


DEAŞ terör örgütü ile bağlantısı olduğu ve Berlin Havaalanı’na bombalı saldırı planladığı gerekçesiyle geçtiğimiz pazartesi günü gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Jaber Al-bakr cezaevindeki hücresinde ölü bulundu.


Alman medyasında yer alan haberlere göre Suriyeli Al-bakr kendisini asarak intihar etti. Ancak intihar şüphesiyle sürekli hücresi gözetlenen ve açlık grevi yapan Jaber Al-bakr’ın nasıl intihar ettiği konusu soru işaretleri yarattı. İncelemeler sürüyor. (Haber: Mustafa KÜLHANBEY)


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (HABER: 13 Ekim 2016)

HABERLER