ALMANYA'DA 21 YIL SONRA GELEN CİNAYET GERÇEĞİ

Almanya'da 21 yıl önce yaşanan bir kazaya ilişkin olarak seneler sonra gelen bir ihbar, Türk işadamının cinayete kurban gittiğini ortaya çıkardı.

ADEM BOZKURT'U KİM ÖLDÜRDÜ? 
YARDIMCI OLACAK OLANLARA 10 BİN EURO ÖDÜL!

Almanya dün, 21 yıl önce bir trafik kazasında öldüğü saptanan 45 yaşındaki bir Türk işadamının, aslında sinsi bir cinayete kurban gittiği haberiyle uyandı.

Frankfurt yakınlarınki Bad Nauheim kasabasında yaşayan ve küçük ölçekli bir temizlik firması olan Adem Bozkurt isimli bir Türk işadamı, takvimlerin 4 Nisan 1997’yi gösterdiği gün, sabaha karşı 04:30 sularında otomobili ile, bir yol kenarında ağaca çarmış vaziyette bulunmuştu.

Yapılan ilk saptamalarda, bu olayın normal bir trafik kazası olduğu sonucuna varıldı. Ancak, bu olay hakkında 2015 yılı başında polise gelen bir ihbar, Adem Bozkurt’un bir cinayete kurban gitmiş olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı.

Kaza raporları yeniden ele alınırken, İzmir’de o günlerde toprağa verilen Adem Bozkurt’un cesedi üzerinde İzmir'de yıllar sonra yani 2016 yılı Nisan ayında yapılan ve Türk Alman uzmanların hazır bulunduğu bir otopside, çok ince bir kalibre silahla ve tek kurşunla ensesinden vurulduğu saptandı.

Savcılık, bu cinayet sırasında Adem Bozkurt’a ait otomobilde en az bir kişinin daha araçta olduğunu ya yan, ya da arka koltukta oturan kişinin, Adem Bozkurt’u ensesinden vurmuş olabileceği ihtimalini dile getirdi.

Bu otopsiden çıkan bulgulara dayanarak, olayın otobanlardaki tuvalet temizlik işlerini yapan firmalar arasındaki görüş ayrılığından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruldu ve kuşkulu üç kişi göz altına alındı.
Ancak, souşturma tıkanınca, bu kişiler serbest bırakılmıştı.

Savcı Thomas Hauburger, "Enseyi hedefleyen milimetrik bir mermi, ölenin ya kafasında kalmış ya da ağzından geri çıkmış olabilir.” diyor.

Galatasarayın bir dönemler ünlü bir futbolcusunun da kayın babası olarak bilinen Adem Bozkurt için, kimin ve hangi amaçla bu ihbarı yapmış olabileceği araştırılıyor.

Bu arada Adem Bozkurt’un cinayeti, Alman kamuoyunda da bir anda büyük merak konusu oldu.

Alman 1. Televizyonu’nda uzun yıllardır “Tatot - Olay Yeri” diye bilinen ve aydınlatılamamış polisiye olayları toplumla paylaşan programda, önümüzdeki hafta çarşamba akşamı genç Türk işadamının dosyası da ele alınacak.

Programda bu garip cinayet yeniden canlandırılacak ve olay günü yani 4 Nisan 1997 günü sözde kaza günü öncesindeki ölen kişi hakkında bilgisi olanların veya Adem Bozkurt’un neden böylesi bir cinayete kurban seçilmiş olabileceği yönünde tahmin yürütebileceklerin yardımcı olması istenecek.

Bu arada bu cinayetin aydınlatılmasına yardımcı olacaklara 10 bin Euro ödül verileceği de açıklandı.

Cinayeti aydınlatabilecek bilgiye sahip olanların, Giessen kentindeki Başsavcılığa veya Emniyet Müdürlüğü'ne başvuabileceği gibi, herhangi bir polis merkezi ile de irtibat kurabilecek.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber 20 Temmuz 2018)

HABERLER