ALMANYA TÜRKİYE ARASINDA

ALMANYA - TÜRKİYE "SOYKIRIM" GERGİNLİĞİ BÜYÜYOR


Yerel Meclis'te Türkler'in "Biz Yapmadık. Soykırım Bir Yalandır" Şeklindeki Bir Karar Alması, Tartışmayı Biraz Daha Körükledi


Federal Meclis'in, Türkiye'yi kızdıran "Soykırım" kararı tercihi, Almanya başta olmak üzere, Avrupa ülkelerinde yerleşik Türk toplumu içinde de büyük tepkilere yol açtı.
Değişik kitle örgütleri farklı açıklamalar ile, Almanya Federal Meclisi'nin "Osmanlı döneminde, Ermeniler'e soykırım yapılmıştır" yolundaki kararı kabul etmediklerini açıkladı.


Bu aradaAlmanya'nın Duisburg şehrinde, belediye bünyesinde çalışan Uyum Meclisi'nin geçen hafta aldığı ve "Alman Meclisi'nin "Soykırım" kararını tanımıyoruz. Osmanlı döneminde böyle bir soykırım olmamıştır" yolundaki kararı, Alman kamuoyunda gündem yarattı.


Duisburg Anakent Belediye Başkanı Sören Link ise, duruma el koyarak, Uyum Meclisi'nin böyle bir konuda karar alma yetkisi olmadığına atıfta bulunarak, "Sözkonusu karar geçersizdir" dedi ve iptal ettiğini açıkladı


Sören Link: "Belediyemizin çatısı altında ve hamiliğinde oluşturulan böylesi bir kurulun karar alması, kabul edilemez. Yetkisi yoktur. Hele açıklamada, milletvekillerine yönelik itham ve suçlamalarda bulunan yerel meclis üyelerinin, böyle bir organda yeri olamaz. Böylesi bir bildirge, entegrasyon çabalarının önünde uçurum açmaktadır." dedi.
Anakent Belediye Başkanı, Uyum Meclisi'ni olağanüstü bir toplantıya çağırarak, sözkonusu bildirgenin iptalini gündem maddesi olarak önerdi.


Anımsanacağı gibi, Duisburg Uyum Meclisi'nde "Soykırım" iddialarına karşı çıkan Erkan Üstünay öncülüğündeki bir grup, Federal Meclis'in kararını tanımayan bir bildirge hazırladı ve bunu da yerel meclisten geçirdi.
Bu bildirgede, Cem Özdemir, sözkonusu yasa tasarısına öncülük etmek, PKK terör örgütüne destek vermek, onların istemlerini savunmakla suçlanırken, bir diğer milletvekili olan Cemile Giosouf ise, yoğun destek aldığı Türk toplumunu düş kırıklığına uğratmakla itham edildi.


Bir diğer "evet"çi Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de, terörist gruplara yakın olmakla suçlanıyor.
Sevim Dağdelen açıklamasında: "Duisburg Uyum Meclisi'nin böyle bir yönde karşı karar almaya yeltenmesi bile, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Almanya'daki Türk toplumu üzerinde nasıl nüfuzunu kullandığını gösteriyor. Gelişmeler düşündürücüdür" dedi.


Açıklamada ismi zikredilen ve "Türkiye'yi arkadan vurmakla suçlanan" federal milletvekillerine hitaben: "Bu ihanetinizi, Türk toplumu hiçbir zaman unutmayacaktır." ifadesine yer verildi.

 

(Tahir Hacıkadiroğlu - Frankfurt)


Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 21 Haziran 2016)

HABERLER