ALMANYA: "SİYASETÇİYİ ELEŞTİRMEK BİZDE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR VE BİR HAKTIR"

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan Erdoğan'ın Tepkisine Diplomatik Bir Yanıt:

"BİZDE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VE DEMOKRATİK ELEŞTİRİ YOLU, BİR TEMEL HAKTIR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir Alman televizyonunda yayınlanan ve sosyal medyada hızla yayılan şarkılı videoya gösterdiği tepkiye, ilk resmi tavır, Federal Hükümet'ten geldi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği tepki ve yasaklanması yönündeki isteğin sorulması üzerine, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bugün bir açıklama yaparak, Erdoğan'ı hiciv yöntemiyle konu edinen müzikli görseli, düşünce özgürlüğü ve demokratik eleştiri hakkı olarak gördüklerini söyledi ve: "İnsanların belli konularda görüşlerini özgürce açıklaması, bizde anayasal güvence altındadır" görüşünü dile getirdi.

Erdoğan'ı kızdıran bu komedi türü şarkı, Extra3 adlı programda yayınlandıktan sonra, ARD adlı 1. kanalda da haber olmuştu.

Erdoğan, videonun sosyal medyada da büyük ilgi görmesi üzerine, Türk Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi'ni merkeze çağırmış. Türk Dışişleri Bakanlığı bu müzik görseli konusunda Cumhurbaşkanının rahatsızlığını dile getirmiş ve yasaklanmasını talep etmişti.

Erdoğan'ın bu kızgınlığı, Alman medyasında "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, kendi ülkesindeki medyayı kontrolü altına aldı. Şimdi de bu hedefine yurtdışında da erişeceğini sanıyor" şeklinde yorumlara yol açmıştı.

Bu görseli izlemek için, şu linki tıklayabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=R2e2yHjc_mc

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 30 Mart 2016)

HABERLER