ALMANYA ÇİFTE VATANDAŞLIĞI KALDIRIYOR MU?

Almanya, son aylarda artış gösteren kanlı terör eylemleri konusunda, yeni önlemlere başvuracak.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülke iç güvenliğini ilgilendiren bir konuda alınacak önlemleri tanıtırken, çif vatandaşlığın da kaldırılacağını söyledi.

Federal Bakanın verdiği bilgiye göre, terör eylemleri gerekçe gösterilerek hazırlanan önlemler katalogunda, ülke genelinde güvenlik önlemlerinin daha etkin biçimde artırılması, polis kadrosunun genişletilmesi de yer alıyor. Ayrıca kamuya açık alanlarda, peçe, zar, çarşaf gibi, insanların kimliğini, eşgalini gizleyen tüm örtüler, tartışmasız yasaklanacak.

Camilerin finansmanı denetim altına alınacak, radikal grupların camilere yönelik finans hareketliliği de izlenecek. 17-18 Ağustos günleri Berlin’de biraraya gelen eyalet içişleri bakanları, sözkonusu yasayı görüşecek ve bu ortak eğilim, „Berlin Deklerasyonu“ adıyla kamuoyuna resmen tanıtılacak.

Bu zirve görüşmesinde ağırlıklı tartışılan konular arasında, Gerhard Schröder’in başbakanlığı döneminde uygulanmaya başlanan süreli ve şartlı çifte vatandaşlık konusunun oluşturması bekleniyor.

Bu tartışma zirvesinde, Hıristiyan Birlik partilerine mensup eyalet içişleri bakanları, sözkonusu çifte vatandaşlık uygulamasının bir işe yaramadığını öne sürdü ve „entegrasyonu engelleyici“ bulundu.

Bu yeni pakette, Türkiye’deki 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Erdoğan ekseninde iki ülke arasında yaşanan gerilim de gündeme geldi. Zirveden çıkan kararda: „Her kim bir başka ülkenin politikasına angaje olmak istiyorsa, buyursun o ülkeye gitsin. Onları bu ülkede tutmak gibi bir hedefimiz olamaz.“ mesajı verildi.

Bu arada, bir başka ülkenin terörist gruplarına katılan, eğitim alan veya silahlı çatışmalara giren Almanlar konusunda da sert önlemler tasarlanıyor. Bu kişilerin, durumu tesbit edilir edilmez, Alman vatandaşlıkları iptal edilecek. Ayrıca Almanya topraklarında düşmanlığı körükleyici beyanlarda bulunan, camilerde konuşma yapan, vaaz verenler derhal sınırdışı edilecek. Bu arada güvenlik önlemleri, toplumsal yaşamın her katmanında kendini daha çok hissettirecek.

Bunun için ülke genelinde 15 bin yeni polis işe alınacak. Son terör eylemlerinden yola çıkarak, tren istasyonu, kent meydanları ve havalimanları gibi kalabalık bölgelerde polis, 24 saat devriye gezecek. Kimlik denetimlerine hız verilecek. Ayrıca, kamuya açık alanlar ile bölgeleri karayoluyla birleştiren kavşaklarda kontroller sıklaştırılacak. Alman polisi, cyber saldırılara karşı önlemlere yeni boyutlar getirecek ve istihbarat çalışmaları da yoğunlaşacak.

Bu bağlamda, örneğin Almanya’da 14 yaşındaki bir çocuk hakkında da istihbarat yapılabilecek. Suç işleyen veya kamu güvenliği bağlamında tehlike oluşturabileceği zannı olan yabancılar, daha kolay sınırdışı edilebilecek. Sığınma başvuruları gibi sınırdışı talepleri konusunda bürokratik işlemler daha kolay sonlandırılacak. Almanya’da hekimlerin hastaya ait bilgileri kendine saklama hakkında da bazı değişiklikler olacak.

Bir hastanın suç işleyebileceği kanısında olan hekim, güvenlik makamlarını haberdar edecek. Sığınmacı adaylarından başvurusu reddedilmiş kişilere bugüne kadar insani nedenlerle tanınan ve „Duldung“ diye uygulanan, yani insani gerekçelerle, kişinin Almanya’da kalmasına göz yumulan uygulamanın kapsamı daraltılacak.

Bu yasa tasarısının yeni parlamento döneminde yeşil ışık alması bekleniyor ve Federal Konsey diye bilinen eyaletler meclisinden onay almasına gerek bulunmuyor.

(Tahir Hacıkadiroğlu - Frankfurt)

HABERLER