ALMAN VE YUNAN BASININDA, TÜRKİYE'YE YÖNELİK İDDİALAR

Yunan ve Alman Basınından Türkiye’ye Yönelik Bir İddia!

„MİT, Alman Emeklileri Yunanistan’da Ajan Olarak Kullanıyor“

Türkiye ile Almanya başta olmak üzere bazı AB üyesi ülkelerle yaşanan politik gerginlik geçen 3 yıla ve normalleşme beklentilerine rağmen, her geçen zaman yeni iddialarla, gerginliğe yeni halkalar ekliyor.

İşte bunlardan birisi de, Yunanistan’ın günlük gazetelerinden „Kathimerini“ ve Almanya’nın Frankfurter Rundschau“ gazetelerinde yer aldı. Her iki habere göre, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı, Yunanistan’daki bazı stratejik noktalar ve adalardaki askeri odaklar konusunda belge ve fotoğraf çekimi için, yaşlı Alman turistleri „ajan“ olarak kullanıyor ve bunun karşılığı 500,- ile 2.500 Euro aylık ödüyor.

Haberdeki bu iddialara göre, Türkiye NATO’da işbirliği yaptığı ancak ezeli „düşman“ olarak gördüğü Yunanistan’da, Ankara lehine çalışacak, istihbarat toplayacak Yunan vatandaşı bulmadığı için, Almanya’nın yanısıra, Avusturya ve biraz da Hollandalı yaşlı turistlere gözünü dikti.

Tartışmalı bu iddialara konu haberlerde özetle şu bilgiler yer alıyor:

„Yaşlı ve emekli olup, gelir durumu Almanya’da rahat yaşamak için yeterli olmayan yaşlı Almanlar, yılın önemli bir bölümünü ya Türkiye ya da Yunanistan’da geçiriyor ve ucuz bir yaşam olduğu için buralarda uzun kalıyor.

Son 5 yıl içinde bazı Alman emekliler, MİT’in ağına düşmüşe benziyor. MİT adına çalıştıkları gerekçesiyle son yıllarda çok sayıda Alman emekli, Yunanistan’da gözaltına alındı, mahkemeye çıkartıldı, itiraflarda bulundu ve Yunan makamlarına herşeyi anlattığı için, kimisi hafif cezalarla kurtuldu ve hapisten çıktıktan sonra Yunanistan’ı terketti.

Bunlardan biri de, ismi gazetelerde saklı tutulan ancak (haberde) Martin olarak bilinen bir Alman emekli. Sağlık sorunları yüzünden emekliye ayrıldıktan sonra, Antalya’ya gelen ve burada yaşamaya başlayan Alman emekli Martin, homoseksuel ilişkilerinden ötürü, Mehmet adında bir kişi tarafından bu ajanlık ağına sürüklendiğini söylüyor.

Yunanistan’dan belli adreslerden önce masum turistik boyutlu fotoğraf çekmesi ve getirmesi istenmiş. Daha sonraki talepler ise, stratejik önemi olan adreslere yönelmiş. Bunu yapmadığı takdirde İzmirli Bilal adlı bir Türk genciyle olan eşcinsellik ilişkisinin açıklanacağını ve kendisini çok kötü şeylerin bekleyebileceği söylenmiş. Gözü korkutulmuş.

Alman Martin, MİT’in ağına böyle bulaşmış. Bir de, Doğu Alman ordusunda uzun yıllar subay olarak hizmet veren bir diğer Alman emekli ise, dolgun maaşla MİT adına Yunanistan’da ajanlık yapmış.

Gözaltına alınınca, aracında yapılan arabada bulunan ve olası misyonunu doğrulayan bir dizi araç gerece de el konmuş. Eski Doğu Alman subay, 2011 yılından bu yana MİT adına çalıştığını itiraf etmiş ve bu hizmetinden ötrü 2000 Euro aylık almış...“

Haberde ayrıca, Kos ve Chios adalarında da, 70’li yaşlarda Alman emekliler ajanlık suçlamasıyla gözaltına alındığına da işaret ediliyor.

Habere göre, bu kişilere de, gerçek kimlikleri bilinmeyen ancak MİT adına aracılık yaptıkları tahmin edilen şahsiyetler tarafından Türkiye ölçeğinde dolgun maaşlara bağlanmış.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 26 Ocak 2018)

HABERLER