Alman Telekom AG Şirketinden Tepki Çeken Avrupa ve Türkiye Haritası

ALMAN TELEKOM AG ŞİRKETİ NE MESAJ VERMEK İSTİYOR?

TÜRKİYE HARİTASININ ÜZERİNE IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİNİN BAYRAK DİYE KULLANDIĞI SEMBOLÜN SERİLMESİ TEPKİLERE YOL AÇIYOR

Alman Telekom AG adlı iletişim holdinginin "reİf magazin" adlı gençlik dergisinde, Avrupa kıtasındaki farklı ülkelerde hangi etkin kökenlerin ağırlıklı yaşadığı konu edilirken, Türkiye haritası üzerindeki çalışma tepkilere yol açtı.

Burada Türkiye'de Türkler'den sonra ikinci büyük halk topluluğu olarak Kürtler'in geldiğine vurgu yapılırken, Irak'ın kuzey bölgesinde hakim Barzani idaresindeki "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi"nin bayrak diye kullandığı sembol, Türkiye haritası üzerinde boylu boyunca kullanılıyor. Türkiye haritası üzerindeki kırmızı beyaz ve yeşil bant kaplı tüm alana yayılan güneşli sembol, Almanya'daki Türkler'in tepkisini çekti.

Telekom kuruluşunun bu keyfi davranışının basit bir hata olamayacağını kaydeden ve altında belli bir amaç ve kasıt olduğunu belirten Türk vatandaşları: "Böyle bir araştırma çalışması, iyi niyetli bir girişim gibi gösterilse de, durum bize farklı geliyor. Bu tür medyatik çalışmalar ile, resmen tanınmamış bir yörenin, bayrak adıyla kullandığı bir sembolün, Türkiye haritası üzerine yayılmış vaziyette resmedilmesi, son derece kasıtlı bir karardır." diyerek protestolarını dile getiriyor ve aynı tepkiyi Alman Telekom AG yönetimine de ileteceklerini kaydediyor. Sözkonusu projede diğer ülkelerde de hangi azınlığın ikinci bir etnik grup olarak öne çıktığı da resmediliyor ve Almanya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan ve Azerbaycan'da da Türk nüfusunun fazlalığının altını çizmek amacıyla, o ülkelerin haritaları üzerinde Türk bayrağı kullanılıyor.

Protestocu Türk aileler, Almanya'daki Türk diplomatik temsilcilerin bu duruma tepki koyması gerektiğini de sözlerine ekliyor. Türkiye Gençlik Birliği TGB Frankfurt teşkilatı, bu yayına ilk tepkiyi koyan kitle örgütü oldu ve Alman Telekom AG nezdinde bu durumu protesto edeceklerini ve yanlıştan derhal dönülmesi için girişim başlatacaklarını kaydetti.

(Haber: Umut HOPLAMAZ - Toplum Gazetesi) Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 7 Ekim 2016)

HABERLER