ALMAN KOMEDYEN BÖHMERMANN'DAN YİNE TÜRKİYE ELEŞTİRİSİ… ERDOĞAN YİNE KIZACAK!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hakaret davası açtığı genç Alman komedyen Jan Böhmermann, Mainz Savcılığı'nın: "Soruşturmaya açılmaya gerek yok. Çünkü Almanya'da düşüncenin ve sanatın hürriyeti yasaların güvencesi altındadır." yolunda verdiği kararı selamladı.

Toplam dokuz hukukçunun savunduğu Jan Böhmermann, Maniz Savcılığı'nın bu adımından sonra, yaptığı bir video sunumunda, bir değerlendirme yaptı ve: "Recep Tayyip Erdoğan'ın devlet başkanı olarak haklarına saldırı şeklinde nitelediği" ağır mizahın yer aldığı 31 Mart 2016 tarihli komedi canlı yayın programının haklılığını öne sürdü.

Genç Alman komedyen, ekte Almanca olarak görebileceğiniz video değerlendirmesinde, Türkçe olarak özetle şunları dillendirdi:

"…Böhmermann skandalı diye aylardır hakkımda süregelen kampanya başlıbaşına bir mizahtır. Siz, şimdi belki bu açıklamamı dinlerken, emin olunuz ki, Trükiye'de basın mensuplarına, aydınlara yönelik kovşturmalar mahkemeler, aynı anda sürüyor olacak. Hatta pasaportlarına el konulacak. Gazeteciler işlerini kaybediyor olacak. Suçları ise, toplumun bir kesiminden biraz farklı düşünmeleri veya özünde farklı düşüncelerini dile getirmeleridir. Ayrıca, ülkemizde yaşayan Türkler ve Alman vatandaşlığını da almış olan Türk dostlarımız da, Türkiye'deki yakınlarıyla konuşurken, "sohbetin gizlice dinleniyor olabileceği" gerekçesi ve kaygısıyla, söyleyeceklerini söyleyemiyor. Çünkü içlerinden geleni söyleyecek olsalar, ya birgün kendilerinin başına ya da, Türkiye'deki yakınlarının başına bir iş geleceğinden kaygı duyuyorlar. Bu çok kötü bir şeydir. Benim meselem de bu zaten. Düşünce özgürlüğü herkesin hakkı olmalıdır. Eğer ki bir hiciv, devletler arasında krize yol açıyorsa, bu durum, hicivin, yani mizahın sorunu değil, olsa olsa krizi yaratan ülkenin sorunudur. Mainz Savcılığı'nın, düşünce ve sanatçı hürriyetinin altını çizen bir karara imza atması, bu açıdan önemlidir. Yani, bundan böyle de, ben bildiğim benimsediğim, komediyi sürdürmeye hakkım olduğunu görüyorum…"

Bilindiği gibi, Mainz Savcısı'nın verdiği "soruşturmaya gerek yok. Almanya'da düşünce ve sanatın özgürlüğü vardır" kararına, Erdoğan'ın, avukatları aracılığıyla Koblenz'deki Başsavcılık nezdinde yaptığı itiraz da, Türkiye'nin aleyhine sonuçlandı.

Koblenz Başsavcılığı da, Mainz'in kararının doğru olduğunun altını çizdi.

Bu durumda, Erdoğan'ın önünde, yine Federal Başsavcılık nezdinde bir üst itiraz şahsı bulunuyor. Ancak hukukçular, böylesi bir girişimin de Erdoğan aleyhine sonuçlanacağına kesin gözüyle bakıyor.

Ayrıca, Erdoğan'ın Jan Böhmermann hakkında açtığı şahsi dava ise, Hamburg Eyalet Mahkemesi'nde, 2 Kasım 2016 tarihinde başlayacak.

Almanca bilenler, Jan Böhmermann'ın yukarıda önemli bölümleriyle Türkçe özetlediğimiz savunmasını ekteki video konferansından izleyebilecek.

 

https://youtu.be/T3SzUdeVewo

 

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber-Görsel: 16 Ekim 2016)

HABERLER