ALMAN HÜKÜMETİNDEN VATANDAŞLARINA TÜRKİYE UYARISI!

Krizi Körükleyecek Bir Adım Daha... Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye Gidecek Alman Vatandaşlarını Uyardı:

„KONSOLOSLUĞUMUZA KAYDOLUNUZ. TUTUKLANIR VEYA GÖZALTINA ALINIRSANIZ, ANCAK BÖYLECE SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ…“

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye gidecek vatandaşlarına seslenerek, ülke içindeki eylemler ve olası kargaşalara karşı dikkatli olunmasını önerdi ve her an tutuklanabilme ihtimaline karşı kısa vadeli seyahatlarda, en yakın Alman konsolosluğuna başvururak, isminizi „Krizli Durumlarda İrtibat Listesi“ne yazdırınız.“ dedi.

İki ülke arasında iki yıldır süren ve her geçen ay tırmanan gerginliğe yeni bir halk eklemesi beklenen bu özel „Türkiye Uyarısı“ açıklaması, Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sayfasında ayrıntılı biçimde yer aldı.

Uyarı açıklamasında ayrıca, Türkiye’de tutuklanan Alman yurttaşlarıyla ilgilenebilmek için, Türk yetkililerin, Alman diplomatik temsilciliklerini zamanda bilgilendirilmediğine veya oldukça geç haber verdiğine dikkat çekiliyor.

15 Temmuz 2016 tarihindeki kanlı darbe kalkışmasından sonra Türk hükümetinin, olağanüstü hal uygulaması başlattığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca, bu uygulamanın sürekli uzatıldığı belirtiliyor şimdilik olağanüstü halin 19 Ekim 2017 tarihine kadar geçerli olduğu belirtiliyor.

Bu arada son zamanlarda Türkiye’de gözaltına alınan veya tutuklanan Alman vatandaşlarının örneklerine dolaylı ifadelerle atıfta bulunulan açıklamada: „Gülen hareketi veya PKK lehine faaliyette bulunmak gibi iddialarla, kişiler tutuklanabiliyor ve hakkında cezai kovuşturma başlatılıyor“ deniyor.

Kişinin gözaltında iken veya tutukluluk halinin kaldırılmasından sonra da, yurtdışına çıkışının da yasaklanabildiğini belirten Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yapılan operasyonlarda çeşitli suç zannıyla gözaltına alınan kişilerin, bazen 14 güne kadar, polis gözetiminde tutulduğunu da hatırlatılıyor.

Yetkililer: "Bazen 24 saat süreyle, hiç kimseyle görüşmeniz de maalesef mümkün olamıyor“ görüşü dikkati çekiyor.

Bakanlık sözcüleri, daha sonra: „Gözaltına alınmak için, çok küçük bir zan bile bazen yeterli olabiliyor.“ iddiasında bulunuyor.

Yetkililer: „Özellikle, yabancıların yoğun olduğu meydanlarda kalabalıklar arasında olmamaya özen gösteriniz.“ diyor.

Uzun uyarı açıklamasında, Türkiye’deki güvenlik kontrollerinin sıklığına, siyasi gelişmelerden önemli kesitlere işaret ediliyor ve örnek olarak: „Türk makamları Ağrı Dağı’nı çıkışa izin vermiyor“ deniyor.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 20 Temmuz 2017)

HABERLER