3 Ekim 2016. 2 Almanya'nın Birleşme Bayramı'nın 26. Yıldönümü

İki Almanya'nın 26. Yıl Kutlaması: 3 EKİM BİRLEŞME BAYRAMI

Bugün 3 Ekim 2016 ve Doğu ve Batı Almanya'nın 1990 yılındaki birleşmesinin, 26. yılına denk geliyor.

Bu vesileyle birleşme günü, ülke çapında büyük etkinlikler ve yurtdışı temsilciliklerinde ise, resepsiyonlar ile kutlanıyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Doğu ve Batı diye ikiye bölünen Almanya'da, ilk günlerden başlayan birleşme heyecanına, bu sene Aşağı Saksonya eyaletinin merkezi sayılan Dresden kenti ev sahipliği yapıyor.

Almanya'nın Sesi Radyo Televizyon Kurumu'nun değerlendirmesine göre, kutlamalarson haftalarda artan ırkçı saldırılar dikkate alınarak, geniş güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Anımsanacağı gibi, kutlamalardan birkaç gün önce Dresden'deki Marien Köprüsü'nün altında patlayıcı süsü verilmiş bir paket bulunmuştu.

Bunun yanısıra, bir cami ve bir kongre merkezine düzenlenen saldırıların ardından cumartesi gecesi de üç polis aracının kundaklanması, güvenlik kaygılarının artmasına neden oldu ve merkezi Birleşme kutlaması da, bugün yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleşti.

Güvenlik birimleri, bu saldırıların yabancı düşmanı motivasyonlu olduğu ve ayrıca 3 Ekim kutlamalarına yönelik de bir mesaj taşıdığını tahmin ediyor. Dresden Kadınlar Kilisesi'ndeki ekümenik ayinden sonra, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'in de katıldığı kutlamalarda 2 bin 600 polis görev yaptı.

Bu arada kutlamalar, gece yarısına dek devam edecek. Kutlamaların ana merkezi Dresden şehrinin ortası, araçla Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen saldırıya benzer olası bir saldırıyı engellemek için adeta beton bloklarla çevrildi.

Dresden'in bu sene ev sahibi olmasından ötürü, Birleşme Bayramı, Cumartesi günü farklı etkinliklerle başlatılmıştı. Pazar günü Eyalet Meclisi halka kapılarını açtı, akşamında şehir merkezi Alman bayrağının renkleriyle hazırlanan renkli bir şölen yerine dönüştü. Bu arada Birleşme karşıtı gösteriler de sözkonusu. Dresden şehri, yabancı ve İslam karşıtı Pegida hareketinin ortaya çıktığı kent olarak biliniyor.

Kısaca Pegida olarak anılan "Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar", iki yıldan beri her pazartesi günü yürüyüş düzenleme geleneğini bugün de devam ettiriyor. Geçmişte yaşanan örneklerine bakarak söylenecek olursa, bu tür ırkçı gösterilere katılanların sayısı 25 bine kadar çıkıyor. Dresden'deki k

tlamaların yanısıra, Almanya'nın birçok şehrinde de benzeri etkinlikler yapıldı. Eyalet hükümetleri ve büyük kent yönetimlerinin hazırladığı Birleşme bayramı kutlamaları, yer yer halk şölenine dönüştü. Havanın gün boyu yağmurlu olması, açık alan etkinliklerine ilgiyi düşürürken, Alman halkı yine de çeşitli sahne programları ile teselli buldu. (Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 3 Ekim 2016))

HABERLER