2016 ALMANYA'SINDA BİR DİZİ VERGİ DEĞİŞİKLİĞİ VAR. BİZİ DE İLGİLENDİRİYOR

ALMAN VERGİ MEZVUATINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER VAR. HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR. DİKKAT!

ALMANYA'da 2015/2016 vergi kanununda önemli değişikliklerden bazılarını, Frankfurtlu Tican e.V. adlı vergi denkleştirme yardım servisi uzmanlarından Asım Tozoğlu gazetemiz için şöyle özetliyor:

1. Tamamen elektronik vergi denkleştirme işlemine geçilecek.

2. Çocuk paraları çocukların özel numaraları ile ödenecek

3. Posta puluna zam geldi

4. Çocuk parası, asgari geçim haddi, bakım miktarları, zamlıçocukparaları ve yalnız eğiten kimslere tanınan muafiyetler artırıldı.

5. Bafög denilen öğrenci burslarında da artış sağlandı.

6.Düsseldorfer Tabelle değiştirildi

7. Hessen Eyaletinde eski yasa yeniden getirildi. Sosyal evlerde oturanlara ise kötü haber var.

8. Almanya bakım belgelerinde 'Identifikationsnummer' şartı getirildi

1. Devlet, belgeli vergi denkleştirme işlemlerindeki kağıt masrafını azaltmak ve maliyede yer tasarrufunu da sağlamak amacıyla 'şifreli' vergi denkleştirme işlemini başlatıyor. Geçtiğimiz yıl pilot proje olarak başlatılan bu işlem, 2016 yılından itibaren yaygınlaştırılacak. Bu şekilde işlem yapmak isteyen kimseler, maliyeden şifresini isteyecek ve yazılı olarak bildirilen bu şifre 90 gün içinde kullanılarak, maliyeden belgeler elktronik olarak istenecek, işverenler tarafından elektronik olarak bildirilen vergi bilgileri, varsa,ailenin aldığı hastalık parası verileri, çocuk kasasından gelen bilgiler, emeklşi kasasından gelecek bilgiler vs. hepsi maliyeden gelecek ve mükellef bunları ya kendisi ya da mali müşavirine bildirerek elktronik vergi denkleştirme işlemini gerçekleştirecek. Türkiye bakımı için belgeler yine kağıt olarak işleme konacak

2. “Çocuk Parası Kasası’na 'özel kimlik numarası' bildirilmezse paralar kesilecektir” şeklinde haberler, insanları tadirgin etti. Devlet, çifte ödemeleri önlemek amacıyla, 'Steuer.Identifikationsnummer' ile işlem yapacak. Elinde olmayanlar bu numaraları Maliye Bakanlığı’nın ilgili sayfasından tedarik etmelidir. Olanlar ise Çocuk Parası Kasası’na bildirmekle, kasanını işini kolaylaştırır.

3.Geçtiğimiz üç yılda zam yapan posta idaresi, normal 20 gram mektuplar için 2016 dan itibaren 62 cent yerine 70 cent Maxibrief denilen mektuplar için de 240 cent yerine 260 cent alşacak. Posta üç yıl zam yapmayacak.

4. Federal Hükümet, son yıllarda büyük miktarda biriken vergi gelirlerinden bir miktarını yani beş milyar Euro’nun üstünde bir miktarı, 2015 in yazında yaptığı bir kanunla, 2015 yılı ocak ayından itiberen geriye dönük olarak yürürlüğe koydu. Bu kanunla, çocuk paralarına kademeli olarak zam yapıldı. Birinci ve ikinci çocuk için ödenen 184 Euro, 2015 de188 Euro’ya, 2016 için 190 Euro’ya, üçüncü çocukta 190 Euro’dan 2015 için 194 Euro’ya, 2016 dan itibaren 219 Euro’ya, dördüncü ve daha çok çocukta ise, 221 Euro’ya çıkartıldı ve yapılan artırımlar 2015 Ocak ayından itibaren geçerli olarak aile kasaları tarafından ödendi. Aylık gelirleri 1100 Euro’dan yüksek ve 1700 Eurodan düşük olan ailelere ödenen 'Kindergeldzuschlag' yani zamlı çocuk paraları da 1 Temmuz 2016 dan itibaren çocuk başına ayda 140 Euro yerine 160 Euroolarak ödenmeye başlanacak. 8,9 milyon kişinin bu kanundan yararlanması hiç de küçümsenmeyecek bir konudur bence.. Çocukların kazandıkları para sınırlandırılması, üç yıl önce kaldırıldığı için çok küçük meblağlar yüzünden bir yıllık çocuk parasından mahrum olunmuyor. Bilindiği gibi okula gidenler, meslek yapanlar veya tahsil eden çocuklar için 25 yaşını doldurana kadar çocuk parası alıyor. Çocuğun özürlü olması halinde, yaş sınırı oladan çocuk parası devamlı ödenir. 25 yaşını doldurduğu halde tahsile devam eden çocuklarda ise, çocuk parası kesildiği için ailesinin bakım yapması söz konusudur. Çocuğun kazancı da gözönünde bulunduralarak maliyeden vergi iadesi almak mümkündür. Yapılan değişiklik çok sayıda aileye bir ‘oh’ dedirtecek... Federal Hükümet bu kanunla bilhassa çocuklarını yalnız eğiten kimselerin elinden tuttu ve yıllık 1308 Euro olan 'Freibetrag für Alleinerziehende' miktarını 1908 Euro’ya, ikinci çocuktan itibaren de 240 Euro çocuk başına muafiyet getirdi. Bu durumda olan ailelerin dikkat etmesi gereken hususları mutlaka vergi uzmanlarına danışmalıdırlar. Asgari muafiyet ve buna bağlı olarak bakım miktarları da artırıldı. 2014 yılıda 8354 Euro olan asgari muafiyet 2015 yılı için 8472 Euro, 2016 yılı için 8652 Euro olarak belirlendi. Türkiye deki akrabalarımıza yapığımız bakım miktarı 2016 yılı için kişi başına 4326 Euro olacaktır.

Yeri gelmişken hatırlatalım:.

a. Türkiye’ye para havalelerinizin mutlaka kaynağı belli olmalıdır. Bilhassa büyük miktarda (örneğin 10 bin Euro’yu geçen) gönderilen paranın gerektiğinde hesabını, kaynağını beyan edebilmek zorundasınız. Yıllık geliri 30 bin Euro olan bir kimsenin üç yıl içinde Türkiye’ye 60 bin Euro göndermesi hiç de gözden kaçacak bir durum değildir.

b. Bakım paraları için Türkiye’ye Ocak ayı içinde mutlaka havale yapılmalıdır. Zira Maliye ilk havaleden itibaren bakım miktarlarını hesaplamaktadır. Örneğin Mayıs ayında ilk havale yapılmışsa, ilk dört ay değerlendirilmez. Hatta bazı memurlar ‘bu insanlar gerçekten bakıma muhtaçsa, ilk dört ay ne ile geçindiler?’ şeklinde soru yöneltebiliyorlar. Türkiyede yaşayan bakıma muhtaç akrabaların gelirlerine bağlı olarak işlem yapılmaktadır. Hiç geliri olmayan kimseler için kişi başına 4326 Euro gönderilmelidir.

5. Bafög adı verilen devletin eğitime katkısı kanununda da değişiklik yapıldı be 2016 kış sömestresinden itibaren yüzde yedi zam yapıldı maksimum 670 Euro’dan 735 Euro’ya çıkarıldı. Öğrenci ayda 400 Euro yerine 450 Euro kazanabilecek.

6. “Düsseldorfer Tabelle” diye anılan ne ayrılan eşlerde çocuklar için ödemelerde kullanılan gelir tablosu da değiştirildi. 1ve 6 yaş çocuklar için 328 den 335 Euro’ya, 7 ve 12 yaş çocuklar için 376 Euro’dan 384 Euro’ya 12 yaşından itibaren çocuklara yapılacak bakım ödemesi ayda 440 Euro’dan 450 Euro’ya çıkarıldı.

7. Hesen eyaleti üç yıl önce iptal ettiği 'Fehlsubventionsabgabe' kanununu yeniden, tabir caizse hortlattı. Bu kanuna, sosyal evlerde oturanların ödedikleri kira ve gelirler, karşılaştırılıyor ve fark tahsil ediliyor. Böylece 'Wohnungsamt' 1 temmuz 2016’dan itibaren Hessen eyalatinde sosyal evlerde oturanları soru yağmuruna tutacak.

8. Konumuz da Almanya’da bakım yaptığımız kişilerin 'İdentifikationsmummer' dediğimiz özel numaralarını mutlaka bakım belgelerine yazmamız gerekliliğidir. Almanya da bakım miktarı kişi başına 8652 Euro olarak belirlenmiştir.

TOPLUM GAZETESİ / ALMANYA (Haber: 25 Aralık 2015)

HABERLER