1200 Alman Asker, Işid İle Mücadeleye Hazırlanıyor

Almanya, Suriye'de IŞİD ile mücadele etmek amacıyla, 1200 kişilik bir özel askeri birliği, bölgeye göndermeye hazırlanıyor.

Almanya'nın bugüne değin en büyük dış görevlerinden biri olarak yorumlanan bu sevkiyata hazırlanan özel birliklerin yanısıra, kapsamlı savaş gemisi ve uçakların da bölge için planlandığı bildiriliyor.

Alman Federal Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan karara, Salı günkü oturmda Federal Parlamento'nun yeşil ışık yakması bekleniyor ve adı geçen 1200 askerin, Aralık ayı içinde bölgeye gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Savunma Bakanlığı'ndan sızan bilgilere göre, Alman savaş donanmasında en az 200 asker bulunacak.

Bu arada Tornado uçakları da, Fransız birliklerle eşgüdümlü çalışacak. Alman özel birliğinin emrinde olacak olan 6 Tornado uçağının İncirlik ile Amman'daki üslerden yararlanması bekleniyor ve Federal Hükümetin, Türkiye ile de bu konuda önümüzdeki günlerde görüşeceği söyleniyor.

Savunma Bakanlığı'na yakın çevreler, hava operasyonunun söz konusu olmayacağına ve sadece keşif amaçlı çalışacağına vurgu yapsa da, olası durumlarda operasyonlara katılımın kaçınılmaz olacağı da söyleniyor.

(Tahir Hacıkadiroğlu - Frankfurt)

HABERLER