10 OCAK - ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

10 OCAK - ÇALIŞAN GAZETECİLER BAYRAMI !
145 GAZETECİ CEZAEVİNDE... BAYRAM BİZİM NEYİMİZE!..

Türkiye'de ilk kez 1961 yılında kutlanmaya başlanan, ancak 1971 yılındaki askeri müdahalede, bazı haklarının gazetecilerin elinden alınması üzerine adı "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirilen bu özel gün, bayram kutlamaktan çok sorunların dile getirildiği bir ortama dönüştü.

Bu özel gün bağlamında bir açıklama yayınlayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto,"Gazetecilerin sorunu çalışamamak" diyerek, cezaevlerindeki meslektaş sayısının da hızla arttığına dikkati çekti. Olcayto şunları dile getirdi:

"...Son 10 yıl içinde neredeyse her üç gazeteciden biri işsiz kaldı. 145 gazeteci cezaevinde. Gazeteciler hakkında sürekli dava açıldığı için adliye ikinci adres haline gelmiş durumda. Gazeteciler mesleklerini yapamıyor.

Gazetecilik yapan meslektaşlarımız içinde de sendikaları üye olma oranı çok düşük. Avrupa’da en az yüzde 25 olan bu oran Türkiye’de sadece yüzde 5.9. Bu oran 6 bin basın çalışanı anlamına geliyor. 6 bin basın çalışanının yarısını da fikir işçisi gazeteciler oluşturuyor. 6 bin basın çalışanı dört sendikada örgütlü görünüyor.

Eleştirisel gazeteciliğe olanak tanınmadığı için de sektördeki kan kaybı sürüyor. Bu arada 889 gazetecinin basın kartı da iptal edildi. Yayın yasakları, para cezaları, açılan davalar, gözaltılar, tutuklamalar, sansür, oto sansür artık günlük olaylar haline gelmiş durumda.

Bunların yanı sıra siyasetçiler tarafından gazeteciliğin terör faaliyeti, gazetecilerin de terörist olarak tanımlanması meslektaşlarımızı hedef noktasına oturtuyor.

Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırılar sürüyor. Bu saldırılar da ne yazık ki şikayete rağmen cezasız kalıyor. Biz 10 Ocak’da iktidara ve muhalefet partilerine, ’Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırın, gazetecilerin özgür kalmasını sağlayın, gazetecilik mesleğini suç gören anlayıştan vazgeçin’ çağrısını yapıyoruz.

Meslektaşlarımıza da ‘Daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız var. Gazetecilerin de meslektaşlarını hedef göstermekten artık vazgeçmesi gerekiyor’ diyoruz... “

NOT: Çizgiler - Turhan SELÇUK
Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 10 Ocak 2018)

HABERLER