1 Yıl Önce Tarsus'ta Katledilen Genç Üniversiteli Özgecan Anısına...


ÖZGECAN'IN KATLEDİLİŞİNİN 1. YILI

Türkiye'de kadınlara şiddetin simge isimlerinden birine dönüşen ve Tarsus kırsalında hunharca öldürülen Özgecan Aslan adlı genç üniversite öğrencisinin, katledilişinin üzerinden 1 yıl geçti.

Tarsus Mersin arasında sefer yapan bir minübüste öldürülen 19 yaşındaki Özgecan Aslan'ın yüreklerdeki acısı dinmezken, cinayetin ayrıntıları toplumsal belleklerde derin izler bırakmıştı.
 
Aslan ailesinin, geçtiğimiz yıl 11 Şubat'ta okuldan gelmesini bekledikleri kızları Özgecan'dan haber alamaması üzerine polise haber vermesiyle başlayan arama çalışmaları, sosyal medyadaki paylaşımların ardından hızla kent geneline yayıldı.
 
Tarsus-Ankara karayolu Çamalan mahallesindeki (köyündeki) Cin Deresi'nde 13 Şubat'ta bulunan yanmış bir kadın cesedinin Özgecan Aslan'a ait olduğunun anlaşılması üzerine arama çalışmaları yerini gözyaşlarına bıraktı.
 
Korkunç gerçcek ortaya çıkınca, minibüs şoförü Ahmet Suphi ve babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe gözaltına alındı.
 
Kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan için yurt genelinde çok sayıda eylem ve anma töreni yapılmıştı.  
 
Tüm Türkiye'nin yakın takibe aldığı bu olayın sanıkları Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, 12 Haziran 2015 günü Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesinde lk kez hakim karşısına çıkmıştı.
 
Genç kızın öldürülmesiyle ilgili görülen davanın 3 Aralık'taki karar duruşmasında, her üç sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme heyeti, sanıklar için takdiri indirim sebeplerinin uygulanmamasına, tutuklu bulundukları sürenin de göz önüne alınmamasına karar vermişti.

Tarsus yakınlarındaki bir kırsal kesimde cesedi parçalanmış ve yakılmış vaziyette bulunan Özgecan Aslan'ın bu korkunç yazgısının, Tarsus'ta yaygın Şahmeran efsanesi ile benzerlik arzettiğini düşünen Gazeteci Mehmet Canbolat'ın, talihsiz genç kızın yazgısı ve geride kalan acı ve utancı dillendiren müzikal ağıtını ekte, 1. yıl anısına dinleyebilir ve yayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=GvN5R7584Yw

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber-Anma: 10 ŞUBAT 2016)
 

HABERLER