Türkiye Dostu Ünlü Menejer Reuter: "Türkiye'nin Şu Günleri, Nazi Döneminin İlk Günleri Gibi"

Nazi döneminde çocukluğu Türkiye'de geçen ünlü Alman Menejer ve Türkiye dostu Edzard Reuter'den ağır bir itham:

"TÜRKİYE'NİN ŞU GÜNLERİ, NAZI DÖNEMİNİN İLK ZAMANLARI GİBİ"

Türkiye'deki siyasi gelişmeler ve tırmanan toplumsal gerilim, Almanya'da da aynı anda gündem oluşturuyor ve medyada geniş yer buluyor.

1933 - 1945 yılları arasındaki Hitler faşizmi döneminde, ailesiyle birlikte çocukluğunu Türkiye'de geçiren ünlü Alman menejer Edzard Reuter, die Zeit Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'ye yönelik ağır bir iddia öne sürdü.

Daimler Benz Yönetim Kurulu Başkanlığından emekli olan ve Berlin'de bir süre Belediye Başkanlığı yapan Ernst Reuter'in oğlu olan Edzard Reuter: "Türkiye'deki politik gelişmeler, bana çocukluk zamanıma denk gelen Nazi döneminin ilk günlerini anımsatıyor" dedi.

Edzard Reuter, yaşamı boyunca Türkiye'yi Avrupa'da inanarak savunan bir Türkiye dostu olarak biliniyor. Babası Ernst Reuter, Nazi rejiminden kaçarak, Atatürk Cumhuriyeti'ne sığınmış ve genç Türkiye'de Ekonomi ve Ulaştırma Bakanlığı'nda danışmanlık yapmıştı.

Ernst Reuter Türkiye'de kaldığı uzun yıllar içinde üniversitede öğretim üyeliği de yapmıştı. Nazi döneminin yıkılmasından sonra 1946 yılında Almanya'ya dönen Ernst Reuter, ölünceye dek Türkiye ile bağını sürdürmüştü.

Türkiye'de büyüdüğü için çok güzel Türkçe konuşan ünlü menejer, Edzard Reuter, Türk kültürünün yurt dışında gelişmesi ve tanınması için 1995 yılında bir vakıf kurmuş, finansman imkanı yaratmış ve Türk Alman ortak projelerini yaşama geçirmişti.

Toplum Gazetesi / ALMANYA: (Haber: 2 Kasım 2016)

HABERLER