Almanya'da Öldürülen Tuğçe İçin, Şiddete Karşı Dostluk Maçı

ALMANYA'DA TUĞÇE İÇİN, ŞİDDETE KARŞI BİR DOSTLUK MAÇI


Türkiye A Milli Takımı, Kapalı Salon Turnuvası'nda, Ölen Bir Türk Genci İçin Düzenlenen Programda Sahaya Çıkacak
.../...
Almanya'nın Offenbach şehrinde, 2014 yılı bir gece yarısı, maruz kaldığı serseri bir yumrukla komaya giren ve yaşamından umut kesilince, bağlı olduğu yaşam ünitesinin fişi çekilen Tuğçe Albayrak, 3 yıl sonra farklı kültürleri futbol sahasında buluşturuyor.

„Medeni Cesaret Simgesi“ ve „Cesaret Meleği“ olarak anılan Tuğçe Albayrak’ın anısına kurulan bir derneğin yararına gerçekleşecek olan bu maçta, Türk Milli takımı ile, Hessen eyalet karması, 8 Eylül akşamı, Gelnhausen kasabasında düzenlenecek bir maçta karşı karşıya gelecek.

Bu özel maç öncesinde, Türkiye’den ve Almanya’dan başarılı futbol yıldızları da bir ön karşılaşmaya çıkacak.

„Hessen eyaleti Gelnhausen Kasabası Grosssporthalle Am Hallenbad“ adresinde saat 20’de başlayacak olan programa katılmak isteyen seyirciler, saat 19’dan itibaren salona alınacak.

Konuya ilişkin gazetemize bilgi veren organizasyon sorumluları Bernd Barutta ile Tuğçe’nin ağabeyi ve aynı zamanda Germania Oberroden kulübünün kalecisi Doğuş Albayrak, 1200 kişi kapasiteli salondaki etkinlikten elde edilecek gelirin tamamının Tuğçe Albayrak Dayanışma Derneği’ne bağışlanacağını duyurdu.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, giriş ücretinin 10 Euro olduğu bu etkinliğin geliri ise, şiddete karşı toplumsal duyarlılığı artırıcı içeriği olan bir okul tiyatro projesinde kullanılacak.

Anımsanacağı gibi, Giessen Üniversitesi’nde öğretmenlik eğitimini sürdüren 23 yaşındaki Tuğçe Albayrak, bir gece lokantada taciz edilen iki kıza yardım etmek isterken, saldırgan sokak serserilerinin öfkesine maruz kalmıştı.

Park yerinde önü kesilen Tuğçe, bir Sırp gencinin ağır bir yumruğu sonucunda, kendinden geçmiş ve komaya girince yaşam ünitesine bağlanmıştı. Ancak doktorların Tuğçe’nin yaşama şansı kalmadığını tesbit edince, Albayrak ailesi, genç kızın doğum günü olan 28 Kasım akşamı yaşam ünitesinden fişinin çekilmesine onay vermişti.

Almanya genelinde derin bir üzüntüye yol açan bu olay, haftalar boyu medyada geniş ilgi bulmuş ve Tuğçe Albayrak’ın cenaze töreni, eyalet başbakanı başta olmak üzere üst düzey Alman siyasetçilerin katıldığı özel bir törenle yapılmıştı.

Genç kız, doğumyeri olan Bad Soden Salmünster şehir mezarlığında toprağa verilmişti.

Karşılaşmaya ve Tuğçe Albayrak Vakfı’na destek olmak isteyenler, aşağıdaki adresten 8 Eylül akşamı Gelnhausen kasabasında yapılacak maça ilişkin biletleri, şu internet adresinden de alabilecek:

www.tuğçealbayrak.net/tickets.htm.

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 22 Ağustos 2017)

HABERLER