Almanya'da Doktordan Randevu Alma İşkencesine Son!

Almanya, 23 Ocak 2016 tarihinden itibaren sağlık alanında önemli bir değişime geçecek.

Sigortalıların, tedavi için uzman bir doktordan randevu alma konusunda son yıllarda yaşadığı zorluklar ve muayene için bekleme süresinin uzunluğundan kurtulacak. Yani sigortalılar, bundan böyle uzman bir doktordan randevusunu Tabibler Odası'nın (Kassenärztlichen Vereinigungen-KV) özel irtibat servisinden, en fazla 4 hafta içinde alacak. Bu uygulamaya 23 Ocak 2016 tarihinden geçilecek.

Edinilen bilgiye göre, ev doktorundan uzman doktora görünmesi için havale belgesi alan sigortalı, örneğin kanser kuşkusu duyan bir hasta, Tabibler Odası'na başvurup, kendisine en yakın bir bölgedeki uzman doktor randevusu isteyecek. Bu doktorun bulunduğu adres, hastanın oturduğu şehre, kitle taşıma araçlarıyla en fazla 60 dakika mesafede olmasına özen gösterilecek.

Yetkililer, bu yeni uygulamanın uygun bir zamanda randevu almakta zorluk yaşayan hastalar için geçerli olacağını belirtiyor ve: "Ancak, bir sigortalı, kendisine uygun randevuyu imkanı varsa, yine uzman doktordan alma imkanını bizzat kullanabilecek." diyor.

Yetkililer, kendisine başvuran sigortalı bir kişi için uzman doktordan uygun koşullarda 4 hafta içinde bir randevu alınamaması halinde, hastaneye sevk imkanının kullanılabileceğini söylüyor.
Sigortalılar randevu konusundaki şikayetlerini, bağlı oldukları sağlık kasaları yetkilileri ile görüşebilecek.

Tabibler Odası'nın 23 Ocak 2016'de başlayacak "Randevu Alma Yardım Sistemi"nden yararlanmak isteyen sigortalıların, odanın bölge teşkilatları ile irtibat kurması gerekiyor. Bu bölge teşkilatların irtibat telefonları ise, sağlık kasalarından veya ev doktorlarından alınabilecek. Hessen eyaletindeki hastalar ise, terminservicestelle@kvhessen.de elektronik mektup adresinden başvurusunu yapabilecek.

Bu arada, sağlık alanında sigortalılara yardımı hedefleyen bu yeni uygulamaya, uzman doktorlardan tepki geldi.
Uzman hekimler, bu uygulamanın, doktorları zaman baskısı altına alacağından ve hasta ile yeterince ilgilenilemeyeceğinden yakınıyor.

Hamide Küçükler Yazdı

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 17 Ocak 2016)

HABERLER