ALMANYA, 92 YAŞINDAKİ TÜRK BİLİM ADAMINA AYIP ETTİLER

TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞIYLA SUÇLANAN 92. YAŞINDAKİ BİLİM ADAMI PROF. DR. FUAT SEZGİN SONUNDA AKLANDI:

‘’ALMANYA’YA ÇOK ŞEY BORÇLUYUM AMA, BÖYLESİNE KAÇAKÇI MUAMELESİ GÖRMEK, BENİ YIKTI“

Frankfurt Üniversitesi’na bağlı olarak İslam bilimleri dalında çalışmalarıyla, dünyaca tanınan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hakkında tarihi eser kaçakçılığı suçlamasıyla başlatılan soruşturma sonuçlandı. Sacılık, Türk kökenli bilim insanı Prof. Dr. Sezgin’ hakkındaki iddiaları içeren soruşturma, kanıt olmayınca durduruldu.

92 yaşındaki Fuat Sezgin, bu yılın Mayıs ayında, sergilenmek üzere binlerce eseri Frankfurt’tan Türkiye’ye götürürken, Frankfurt Havaalanı’nda sorguya alınmış ve bu bilimsel kitapların, tarihi eser olabileceği zannıyla savcılık eserlere el koymuştu.

Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Fuat Sezgin, Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla, İstanbul’da inşa edilen İslam Bilimleri Müzesi için Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Frankfurt’taki İslam Bilimleri Enstitüsü’nün başkanlık görevinden de el çektirilen Prof. Dr. Sezgin, gümrükte alıkonulan binlerce kitabın şahsına ait olduğunu beyan etmiş, buna rağmen Almanya’dan çıkışına izin verilmemişti.
Hessen Eyaleti Bilim Bakanlığı da bu kitapların Frankfurt Üniversitesi’nin öz malı olabileceği düşüncesiyle, bir inceleme başlatmıştı. Savcılık, yapılan soruşturma sonucunda, tarihi eser kaçakçılığı iddiasını kanıtlayacak elde bir belge olmadığı için, soruşturmayı durdurdu ve kitapların Prof. Sezgin’in şahsi birikimi olduğuna karar verdi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin, 70 yıldır İslam bilimleri dalında yoğunlaştığını, 1982 yılında üniversiteye bağlı olarak kendi girişimiyle açtığı enstitünün o günden beri başında olduğunu belirtti.

Sezgin ayrıca: „Yaşamımın çok büyük bölümünüAlmanya’da geçirdim. Bu ülkeye çok şey borçluyum. İnkar etmiyorum. Ancak şahsıma yönelik yapılan bu son çirkin davranış ve hakkımda ortaya atılan tarihi eser kaçakçılığı iddiası, beni çok kırdı, çok yaraladı. Bunların hepsi benim kendi yazdığım eserler ve şahsıma ait birikimlerdir. İslam bilimleri dalında 17 cilt eser yazdım ve bundan sonra da gücümün yettiğince yazmaya devam edeceğim“ dedi.

Prof. Dr. Sezgin ayrıca, politik çizgisine benimsemese bile, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışmalarına ilgi duyduğunu, davet aldığını, kendisiyle görüştüğünü belirtti. Sezgin Erdoğan’ın, İstanbul’da adına bir müze türü enstitü inşa ettirdiğine de vurgu yaptı ve: „Türk hükümeti, benim tüm eserlerimi dijital ortama geçirecek ve isteyen herkes bundan yararlanabilecek. Frankfurt Üniversite de elbette bu imkandan faydalanabilir“ dedi.
Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Fuat Sezgin, hakkında açılan soruşturma nedeniyle uzun süre, Frankfurtfurt’taki enstitüdeki çalışma odasına giremedi. 
Prof. Dr. Fuat Sezgin hakkında soruşturma açılması üzerine, Darmstadt’taki Hükümet Temsilciliği, Vakıflar Denetleme Komisyonu, bilim adamı Enstitü’deki başkanlık görevinden uzaklaştırıldı. Bu enstitüye hala bir yönetici atanmadı. Bu arada Fuat Sezgin, görevinden alınması üzerine, İdari Mahkeme nezdinde bir dava açtı ve hakkını yasal yoldan arayacağını bildirdi.
Bu arada, 92 yaşına rağmen, hala çalışmalarını sürdüren Türk bilimadamının başına gelen bu olay, iki ülke arasında iki yılı aşkın süredir devam eden politik gerginliği körükleyecek boyutta yeni bir malzeme oluşturmasından kaygı duyuluyor.

Bu enstitü, 1982 yılında bazı Arap ülkelerinin desteğiyle Frankfurt’ta kuruldu. Westend semtinde satın alınan 4 katlı eski bir villada Fuat Sezgin ve asistanlarının çalışma odalarının yanısıra, bilim ve sanat dalında İslamiyet’e özgü tüm teknik eserlerin sergilendiği muhteşem bir müze de bulunuyor.

Aynı isimle 1982 yılında kurulan vakfın servetinin 30 milyon Dolar düzeyinde olduğu söyleniyor. Bir iddiaya göre, vakfın lağvedilmesi halinde, sözkonusu bütçe, Kuveyt başta olmak üzere bazı Arap ülkelerine iade edilecek. 

Mehmet CANBOLAT Araştırdı, Yazdı.

Toplum Gazetesi/ALMANYA (Haber: 22 Eylül 2017)

HABERLER