Alman Bakan: "Bursa İle Kardeşlik İlişkilerimizin Canlanmasını İstiyoruz"

Türk Alman Diyalog Krizinin Aşılmasına Yönelik Çağrımız Ses Getirdi ve Hessen Eyalet Bakanı Lucia Puttrich, Toplum Gazetesi'ni Ziyaret Etti:

"TEK ARZUMUZ, İLİŞKİLERİN YENİDEN GÜÇLENMESİDİR"

Almanya ile Türkiye arasında son aylarda gözlenen siyasi gerilimin gün geçtikçe artması, Almanya'da Türk toplumu kadar, Alman makamlarını da arayışa sürüklemeye başladı.

İlişkilerin gerilmesi nedeniyle, kardeş kent ilişkileri de duralma dönemine girerken, bir dizi ortak proje de büyük ölçüde donduruldu.

Almanya'da bir ilke imza atan ve Bursa ili il "Kardeş Bölge" projesini yaşama geçiren Hessen eyaleti de, ilişkilerin düzelmesi amacıyla, çıkış yolu arıyor.

Gazetemizin Ekim'de ana konu yaptığı "Hessen ile Bursa ili arasındaki krizin aşılması yönündeki çağrıyı" dikkate alan Eyalet Avrupa İlişkileri Bakanı Lucia Puttrich, Toplum Gazetesi bürosunu ziyaret etti ve sorumlu yayın yönetmeni Mehmet Canbolat ile görüştü.

Yayın danışmanımız Mustafa Bilimer'in de hazır bulunduğu bir saatlik görüşmede, işbirliği projesinin yeniden rayına oturması için kısa, orta ve uzun vadeli adımlar üzerinde duruldu.

Beraberinde CDU Hessen milletvekili İsmail Tipi ve basın sözcüsü Michael Horn bulunan Bakan Lucia Puttrich, 6 yıldır önemli aşama kaydeden işbirliğinin düzelmesi için sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını belirtti ve önerimize uygun olarak, Hessen eyaletindeki kitle örgütlerinden temsilciler ile görüşmeyi kabul etti.

Mehmet Canbolat ayrıca, bu görüşme kapsamında, Türk Alman ilişkileri bağlamında deneyim sahibi Alman kanaat önderleri ile de görüşmenin yararlı olacağının altını çizdi.

Canbolat, Hessen eyalet bakanına ayrıca, son yıllarda artan kardeş kent ilişlilerine yön veren özgün dernekler oluştuğunu, faaliyetlere doğrudan veya dolaylı yön verdiklerini hatırlattı.

Canbolat: "Belki Almanya çapında bir çağrı olabilir ve bu dernekler ile, Türkiye'den kardeş kenti bulunan Alman belediye yönetimlerinden ilgili, deneyimli şahsiyetlerin de katılımı sağlanarak, 1-2 günlük bir deneyim ve görüş alışverişi toplantısı düzenlenebilir." şeklinde öneri de verdi.

Puttrich, yararlı bir görüşme olduğunu belirtirken, gazetemiz Yayın Yönetmeni Mehmet Canbolat, Bayan Bakan'a, Langen'deki Kleopatra Dostluk Kapısı'nın simgeleyen bir taş maket, Türkiye hakkında bir kitap ve Bursa ipeğinden bir şal armağan etti.

Canbolat: "Bu kriz nedeniyle Bursa gezinizi iptal etmek zorunda kaldınız. Ancak halkların dostluğu belirleyicidir. Kabul ederseniz, bu şalı size Bursa halkı adına bir anı olarak sunmak isterim." dedi.

Bakan Puttrich, bu jest için teşekkür ederek, gazetemiz aracılığıyla Bursa halkına ve sivil toplum örgütlerine selam ve sevgilerini iletti.

Bilindiği gibi, Toplum Gazetesi'nde Ekim ayı köşe yazısında Trük Alman ilişkilerini irdeleyen Mehmet Canbolat, bu köklü ilişkilerin, siyasetçiler tarafından darboğaza sürüklenmemesi gerektiğini vurgulamış ve Almanya'da Hessen eyaletinde bulunan Türk kitle örgütlerinin sorunun aşılmasında sorumluluk üstlenmeye hazır olması gerektiğinin altını çizmişti.

Yine aynı haberde, Hessen'dan Bakan Puttrich öncülüğünde bir eyalet parlamento heyeti Bursa gezisine hazırlanmış ancak, FETÖ soruşturması nedeniyle Bursa Valiliği'nin "görüşmeyi iptal etmesi" üzerine, Bakan geziyi 2 gün kala iptal etmişti.

Bu mesele, Hessen eyalet medyası kadar Alman ulusal basının da geniş yantı uyandırmıştı.

(Fotoğraf: Hamide KÜÇÜKLER)

Toplum Gazetesi/ALMANYA: (Haber: 16 Kasım 2016)

HABERLER